معرفی ادبیات معاصر ایران در استانبول

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه_ ادبیات معاصر ایران طی برگزاری یک برنامه فرهنگی از سوی گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول با شرکت اساتیدی از ایران و ترکیه و دوستداران ادبیات در استانبول معرفی شد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ادبیات معاصر ایران، امروز طی برگزاری برنامه ای فرهنگی از سوی دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول، با شرکت دوستداران ادبیات و اساتیدی از ترکیه و ایران به علاقمندان ادبیات معرفی شد.

در این برنامه چهره ها و اساتیدی در حوزه ادبیات فارسی و معاصر ایران، از جمله یحیی یثربی، استاد دانشگاه علامه طباطبایی تهران- حسن زاده نیری، استاد دانشگاه استانبول- احمد یشیل، استاد دانشگاه سقریا- علی گوزل‌یوز، استاد دانشگاه استانبول و عبد الرضا راشد، وابسته فرهنگی ایران در استانبول در مدرسه سید حسن پاشا استانبول حضور داشتند.

طی این برنامه فرهنگی ضمن معرفی ادبیات معاصر ایران و ویژگی آن توسط علی گوزل‌یوز، شاعران مهم آن نیز به حاضران معرفی شدند.

حسن زاده نیری نیز در سخنرانی خود در این برنامه با بیان این که یک شاعر ممکن است از لحاظ محتوا و قالب هر چند که در عهد گذشته زندگی کرده، شعر نو سروده باشد و از سوی دیگر، همچنین ممکن است یک شاعر هر چند که اشعارش را در دوران معاصر سروده، ولی مضمون اشعارش مربوط به نگرش ادبیات قدیم و کلاسیک ایران باشد، اظهار داشت: سهراب سپهری نیز هر چند که در عهد معاصر زندگی کرد، ولی از لحاظ محتوای شعر، شاعری قدیمی است.

همچنین یحیی یثربی، استاد و پژوهشگر ایرانی نیز طی سخنان خود در این جمع ضمن معرفی کتاب خود با عنوان «محاکمه آفتاب» که درباره شهاب‌الدین یحیی سهروردی نوشته و توسط استاد احمد یشیل، به ترکی استانبولی ترجمه شده است، با بیان این که قرن هفدهم به بعد را جدید معرفی می کند، گفت: “ادبیات پیام رسان است. یعنی ادبیات نظر‌یه‌های علمی را می گیرد با فیلم‌نامه، نقاشی، رمان یا شعر به مردم منتقل می کند”.