پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه_ هر ساله متقاضیان زیادی از کشور ایران برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه به این کشور زیبا سفر می کنند و این تعداد به صورت سالانه رو به افزایش است و این محبوبیت برای دانشجویان ایرانی دلایل متعددی دارد. 

 

در مطلب این هفته به بررسی شرایط تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه می پردازیم.

دلایل محبوبیت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه:

با در نظر گرفتن شرایط دشوار برای تحصیل در شاخه های پزشکی در ایران، تعداد زیادی از متقاضیان که قصد ادامه تحصیل در رشته های پزشکی در خارج از ایران را دارند می توانند تحصیل در ترکیه را به عنوان یکی از ایده آل ترین گزینه ها در نظر بگیرند. تعدادی از ویژگیهای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه عبارتند از:پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

  • اعتبار علمی دانشگاه های پزشکی ترکیه و ارائه کارت بین المللی طبابت پس از فارغ التحصیلی
  • ۱۷ دانشگاه پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران
  • هزینه های مقرون به صرفه تحصیل و زندگی در مقایسه با کشورهای اروپایی
  • نزدیکی به ایران و وجود مرزهای زمینی و هوایی برای تردد آسان
  • وجود جامعه بزرگ دانشجویان ایرانی که مشغول به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه هستند

نحوه اخذ پذیرش برای پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه:

توجه: با در نظر گرفتن شرایط ورودی دانشگاههای ترکیه برای رشته های علوم پزشکی و لزوم شرکت در آزمون ورودی، در حال حاضر هیچ گونه خدماتی شامل مشاوره و اعزام دانشجو به ترکیه توسط گروه مشاوران امیدار ارائه نمی شود.

متقاضیان ایرانی باید دوره متوسطه را به پایان رسانده باشند و مدرک دیپلم داشته باشند سپس برای تحصیل در زیر شاخه های پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه باید ابتدا در آزمون YÖS شرکت کرده و نمره لازم را کسب نمایند. این آزمون که تا چند سال پیش به صورت سراسری در ترکیه برگزار می شد امروزه به صورت اختصاصی توسط هر دانشگاه برگزار می شود و متقاضیان می توانند با انتخاب دانشگاه مورد نظر خود در آزمون مربوطه شرکت نمایند. آزمون YÖS سالی یک بار و در تاریخ ۱۸ آوریل هر سال در شهر آنکارا برگزار می گردد.

آزمون YÖS شامل دو قسمت می شود و در قسمت اول ۸۰ سوال تستی با موضوع ریاضی، هندسه و هوش به دو زبان ترکی و انگلیسی مطرح می شود و این قسمت ملاک اصلی برای پذیرش دانشجو می باشد و قسمت دوم آزمون برای سنجش توانایی فرد در زبان ترکی می باشد و در صورتی که فرد حد نصاب لازم در این قسمت را کسب نکند باید در دوره ۱ ساله آمادگی زبان ترکی TOMER شرکت کند و پس از کسب نمره قبولی در آزمون پایان دوره زبان دوره اصلی خود در دانشگاه را آغاز کند.

دانشجویانی که تمایل به تحصیل پزشکی در ترکیه به زبان انگلیسی را داشته باشند باید در آزمون SAT شرکت کنند و حد نصاب لازم برای ورود را کسب کنند و همچنین مدرک آیلتس با نمره ۶۶ به بالا نیز ارائه نمایند.

سیستم آموزشی ترکیه:

سیستم آموزش در دانشگاه های ترکیه با الگوبرداری از سیستم آمریکایی طراحی شده و دوره ها به صورت ترمی-واحدی ارائه می شوند. هر سال تحصیلی شامل ترم پاییز ( از اکتبر تا ژانویه ) و ترم بهار ( از فوریه تا ژوئن ) می شود. زبان تدریس در دانشگاه های ترکیه انگلیسی، ترکی، آلمانی و فرانسوی می باشد. دوره پزشکی ۶ ساله و دوره دندانپزشکی ۵ ساله می باشد.

هزینه زندگی و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه:

برای محاسبه هزینه زندگی در ترکیه می توان اینگونه در نظر گرفت که هزینه ها تقریباً مشابه با ایران است. برای اسکان می توان ماهی هزینه ۲۰۰ تا ۲۵۰ دلاری، در صورت استفاده از خوابگاه دانشجویی اشتراکی اختصاص داد اما اگر بخواهید واحد آپارتمان اجاره کنید باید هزینه ۳۵۰ الی ۵۰۰ دلار برای اجار بها اختصاص بدهید، همچنین برای هزینه های خورد و خوراک میتوان ماهی ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار در نظر گرفت. دانشجویان در ترکیه از تخفیف ویژه برای استفاده از حمل و نقل عمومی برخوردار هستند. هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه بسته به دانشگاه و نوع آن متفاوت است ولی به صورت میانگین از ترمی ۱۰۰۰ دلار در دانشگاه های دولتی تا ترمی ۷۰۰۰۰ دلار در دانشگاه های خصوصی متغییر است.