چگونگی ورود به دانشگاه های ترکیه!

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه_ داوطلبان و متقاضیان خارجی برای ورورد به دانشگاه های ترکیه و ادامه تحصیل در آنجا می توانند از دو روش زیر اقدام نمایند:

 

۱- از طریق ثبت نام در برنامه های بورسیه تحصیلی رایگان ترکیه:
www.turkiyeburslari.gov.tr

در این صورت داوطلب پس از قبولی و پذیرش شدن در بورسیه، با توجه به هماهنگی های صورت گرفته از طرف این سازمان، به راحتی همه فرآیند ثبت نام و ادامه تحصیل را در ترکیه را طی خواهد کرد.

* دوستان جهت اطلاع از زمان و شرایط جهت ثبت نام در بورسیه تحصیلی ترکیه می توانند به سایت این سازمان که در فوق قید شده و یا اینکه مطالب مندرج در این صفحه را با دقت مطالعه نمایند.

۲- اقدام به صورت آزاد:

اقدام جهت اخذ پذیرش به صورت آزاد با توجه به مقطع مورد درخواست شما می تواند متفاوت باشد.

الف: اگر شما دارای مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی هستید و می خواهید در دانشگاه های ترکیه ادامه تحصیل بدهید، می بایست با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر، از زمان ثبت نام و برگزاری امتحان YÖS توسط آن دانشگاه مطلع شوید.

امتحان YÖS آزمونی می باشد که دانشگاه ها جهت پذیرش دانشجویان خارجی آن را برگزار و براساس نتیجه این آزمون وضعیت دانشجو را ارزیابی و پذیرش می نمایند.

ب: ولی اگر شما لیسانسیه و یا فوق لیسانس خود را تمام کرده و می خواهید در یک مقطع بالاتر وارد دانشگاه های ترکیه شده و ادامه تحصیل بدهید، شما هم باید به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نموده و شرایط جهت اقدام به اخذ پذیرش در آن دانشگاه را در مقطع مورد نظر نگاه کنید.

در مقطع تحصیلات تکمیلی، دانشگاه ها ممکن است هرکدام با توجه به ظرفیت پذیرش دانشجوی خارجی در دانشکده های مختلف، شرایط عمومی و یا ویژه خاص به خود را داشته باشند.

یکی از این شرایط که عموما دانشجویان خارجی با آن ممکن است مواجه شوند، داشتن امتیاز در امتحان ALES می باشد.

امتحان ALES آزمونی است که توسط سازمان سنجش ترکیه ÖSYM برای داوطلبان ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی برگزار می شود که نتیجه این آزمون ممکن است در دانشگاه هایی جهت اقدام به اخذ پذیرش ملاک قرار داده شوند و در دانشگاهی دیگر خیر.

برای مثال: دانشگاه های بزرگی همچون دانشگاه استانبول، نتیجه این آزمون را در پذیرش و ارزیابی توانایی داوطلب مورد توجه قرار می دهد.

عموما برای ثبت نام در مقطع دکترا، دانشگاه ها این آزمون را ملاک ارزیابی برای پذیرش دانشجویان خارجی قرار می دهند ولی ممکن است برای مقطع فوق لیسانس آسانگیری هایی از طرف دانشگاه ها صورت بپذیرد که در این صورت آن را حتما در شرایط قبولی خود قید می نمایند.

دوستان دقت بفرمایند که معیار هر دانشگاه نسبت به نتیجه آزمون ALES در پذیرش دانشجوی خارجی ممکن است متفاوت باشد.
به این صورت که ممکن است دانشگاهی امتیاز ۵۰ از ۱۰۰۰ را حداقل نمره جهت اخذ پذیرش تعیین نماید و ممکن است دانشگاهی دیگر ۶۰ و یا ۷۰ را ملاک خود قرار دهد.
لذا داوطلب می بایست با مراجعه به سایت دانشگاه مورد نظر و مکاتبه با مسئول آموزشی آن دانشگاه حتما به صورت دقیق از ظرفیت و شرایط پذیرش دانشجویان خارجی در آن دانشگاه در رشته های مورد علاقه اش اطلاع پیدا کند.