سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه در نوروز امسال

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه_ سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه در نوروز امسال/ تغییر مقاصد سفرهای داخلی از «مذهبی» و «معروف» به «تفریحی»: گفت وگو با رحیم یعقوب زاده

به گزارش شفقنا زندگی در ایران، نوروز و تعدادی از روزهای قبل و بعد از آن تعطیل رسمی است و بسیاری از ایرانیان در این تعطیلات به سفرهای چند روزه رو می‌آورند. بر اساس برخی آمارها حجم سفرهای نوروزی رو به رشد است. سفرهای نوروزی، به سه موج اول، موج دوم و موج سوم تقسیم می‌شود که موج اول، از آخرین روزهای اسفند هرسال تا ۵ فروردین (اولین روز بازگشایی ادارات دولتی) به طول می‌انجامد و موج دوم نیز از این تاریخ تا آخر هفته. موج سوم سفرها نیز تا زمان پایان تعطیلات نوروزی مدارس طول می‌کشد.

رییس مرکز گردشگری علمی و فرهنگی دانشجویان ایران از افزایش روند سفرهای داخلی در نوروز امسال خبر داد و گفت: تعداد و مقاصد سفرهای داخلی در ایران به دلایل مختلف افزایش چشمگیری یافته است بطوریکه در نوروز امسال حدود ۶۲ میلیون سفر اتفاق افتاده است که بیشتر آنها مناطق شمالی کشور را به عنوان مقصد سفر انتخاب کردند. بنابراین می توان گفت  طی سال های اخیر سفر به سبد خانوارهای مردم ایران وارد شد.

رحیم یعقوب زاده در گفت و گو با خبرنگار شفقنا زندگی به تشریح وضعیت سفر و گردشگری ایرانیان در ایام نورزی پرداخت و اظهار کرد: تعداد سفرهای داخلی در ایران در سال های اخیر هر سال به دلایلی از جمله افزایش امکانات رفاهی اقامتی، تفریحی و بالا رفتن سطح آگاهی های مردم از مناطق دیدنی اقصا نقاط کشور از طریق شبکه های اجتماعی با یک رشد قابل توجهی مواجه می شود بطوریکه بر اساس آمارهای اعلام شده تا دهم فروردین سال جاری حدود ۴۶ میلیون و تا چهاردهم همین ماه نیز بیش از ۶۲ میلیون سفر داخلی در کشور اتفاق افتاده است و این تعداد فقط سفرهای داخلی را مختص می شود.

افزایش تعداد گردشگران بین المللی کشور در فصل بهار

وی در ادامه تصریح کرد:  قائدتا اینطور نیست که تعطیلات نوروز زمان مناسبی برای گردشگران خارجی باشد عمدتا ماههای اردیبهشت و خرداد ماه بهترین زمان برای این گردشگران برای ورود به کشور به شمار می رود و البته در فصول دیگر هم زمان هایی وجود دارد که تعداد ورود گردشگران بین المللی به کشور افزایش پیدا می کند.

ورود سفر در سبد خانوار جامعه

رییس مرکز گردشگری علمی و فرهنگی دانشجویان ایران از ورود سفر به سبد خانوارهای ایرانی طی سال های اخیر خبر داد و گفت:در سال‌های اخیر روند سفرهای داخلی و خارجی در ایران افزایش یافته است و سفر و گردشگری به سبد خانوارهای جامعه وارد شده است در حالی که در گذشته این سفرها به یک یا دو سفر در سال و معمولا آن هم به شهرهای دور دست نظیر مشهد، اصفهان، شیراز و غیره محدود می شد.

مهم ترین دلایل رشد سفرهای داخلی و خارجی 

یعقوب زاده عوامل فرهنگی را از مهم ترین دلایل افزایش سفرهای داخلی و خارجی در ایران دانست و اظهار کرد:  نمی توان این موضوع را به افزایش درآمد مالی افراد جامعه ربط داد عمدتا می شود گفت این موضوع یک دلیل فرهنگی نظیر فرار از محیط شلوغ،‌ استرس کاری و دلایلی از این قبیل که بیشتر انگیزه فرهنگی را شامل می شود، دارد . بنابراین نمی توانیم بگوییم درآمد مردم جامعه ما نسبت به ۱۰ سال قبل افزایش یافته است اگر چه ممکن است افزایش امکاناتی نظیر وسایل حمل و نقل، محل های اقامتی و سایر امکانات رفاهی در این زمینه موثر باشد.

تغییر مقاصد سفر طی سال های اخیر

بیش از ۴ برابر افزایش در سفر به شمال کشور را شاهد بودیم

به گفته این فعال حوزه گردشگری، اگر چه آمار و ارقام حاکی از این است که طی سال های اخیر روند سفر در بین ایرانیان افزایش پیدا می کند اما نکته جالب تر این است که مقاصد سفر نیز در مقایسه با ۲۰ سال پیش در جامعه تغییر کرده است در گذشته مقصد عمده سفرهای نوروزی بسیاری از ایرانیان مشهد، اصفهان،‌شیراز و تبریز بود ولی طی چند سال اخیر به شدت این وضعیت تغییر کرده است و تعداد کسانی که به شمال کشور سفر می روند به چندین برابر مقاصد مذهبی و مشهور رسیده است و مردم سفرهای کوتاه مدت را بیشتر ترجیح می دهند بنابراین به واسطه دسترسی هایی که فراهم شده  است سفر به مناطق شمالی کشور افزایش یافته است بطوریکه در سال ۹۵ حدود ۶۴ میلیون نفر به شمال کشور سفر کردند در حالی که فقط ۱۴ تا ۱۶ میلیون نفر به مشهد مسافرت کردند بنابراین بیش از ۴ برابر افزایش در سفر به شمال کشور را شاهد بودیم  واین اتفاق نیز در سفرهای نوروزی امسال را نیز شاهد بودیم.

اهداف گردشگری ایران تا ۹ سال آینده

یعقوب زاده با تاکید بر اینکه رشد سفرهای داخلی به تنهای اهداف کشور را در حوزه گردشگری محقق نمی کند گفت: باید اهداف کلان جامعه از سفر را بررسی کرد،  اگر ما می خواهیم گردشگری بین المللی خود را توسعه بدهیم باید در این زمینه سرمایه گذاری جدی داشته باشیم اگر چه آمار گردشگران بین المللی طی سال های اخیر حدود ۱۲ درصد افزایش یافته است اما برای دست یابی به اهداف ۱۴۰۴ یعنی ۹ سال آینده که باید سالیانه ۲۰ میلیون گردشگر در سال به کشور سفر کنند، سیاست گذاری های مدون و مسنجمی داشته باشیم و اگر  همین روند فعلی ادامه داشته باشد به هیچ عنوان به اهداف خود دست نخواهیم یافت و تنها در بهترین حالت حدود ۱۴ میلیون گردشگر به کشور وارد خواهد شد.

سفر ۳ میلیون ایرانی به ترکیه در نوروز امسال

رییس مرکز گردشگری علمی و فرهنگی دانشجویان ایران جهاد دانشگاهی تاکید کرد: همانطور که عنوان شد ایران طی چند سال اخیر در حوزه  گردشگری داخلی رشد قابل توجهی را تجربه کرده است اما نکته ای که وجود دارد این است که جامعه ما نیز باید همانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته علاوه بر توجه به گردشگری داخلی بر جذب  گردشگری بین المللی نیز توجه کند. در حال حاضر ایران از جمله کشورهایی به شمار می رود که به کشورهای دیگر گردشگر می فرستد، بطوریکه اگر تعداد گردشگران بین المللی در ایام نوروز امسال را با گردشگرانی که فقط به ترکیه سفر می کنند را مقایسه کنیم می بینیم کمتر از ۵۰۰ هزار گردشگر خارجی وارد کشور شدند اما ۳ میلیون ایرانی فقط  به کشور ترکیه سفر کردند و  با توجه به آمار ۶۲ میلیون سفر داخلی در کشور می توان گفت ۱۰ برابر کمتر از ظرفیتی که  وجود دارد گردشگر خارجی جذب کردیم. بنابراین با توجه به ظرفیت ها و توانمندی هایی که در ایران وجود دارد باید این روند تغییر کند.

لزوم تقویت ظرفیت های بومی و سنتی کشور برای جذب گردشگر خارجی

به گفته وی، اگر کشور ما بتواند حوزه بوم گردی نظیر گردشگری روستایی و عشایری خود را  توسعه دهد مطمئنا بسیاری از گردشگران بین المللی ترجیح می دهند به جای  هتل های چند ستاره در  خانه های روستایی سنتی ساکن شوند فقط باید این پتانسیل ها را مدیریت کنیم .بنابراین واقعیت این است که رویکرد در سال های اخیر نسبت به گردشگری بهتر شده است اما با توجه به اهداف و ظرفیت هایی که برای گردشگری در کشور ما وجود دارد باید سیاست های جذب گردشگری بین المللی را توام با ارزیابی، نظارت و کیفیت شتاب بگیرد.

چشم انداز ۱۴۰۴ ایران در حوزه گردشگری

رییس مرکز گردشگری علمی و فرهنگی دانشجویان ایران جهاد دانشگاهی در پایان خاطر نشان کرد: صنعت گردشگری در ایران بر مبنای سند چشم‌انداز ۲۰ ساله در بخش گردشگری و در افق ۱۴۰۴ باید با رشد ۱٫۵ درصدی در تعداد گردشگران ورودی، حداقل ۲۰ میلیون گردشگر از بازار جهانی را سالیانه به خود جذب کند که این امر مستلزم سرمایه‌گذاری بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار در این صنعت با سهم حدوداً ۱۶ درصدی بخش دولتی و مابقی از بخش خصوصی است. اما روند کنونی به هیچ عنوان رضایتبخش نیست و راه دشوار ایران برای دستیابی به دو درصد از درآمد جهانی گردشگری را نشان می دهد. هرچند بسیاری از کارشناسان این صنعت، چشم‌انداز ۲۰ ساله صنعت گردشگری را از انجایی که فارغ از پرداختن به جزئیات تنها به اصول کلی پرداخته، ضعیف ارزیابی می‌کنند و رقم پیش‌بینی شده در آن، یعنی جذب حدود ۱٫۵ درصد از سهم بازار جهانی گردشگری را قابل تردید و نیازمند تجدیدنظر می‌دانند، اما با نگاهی به توانمندی‌های بالقوه کشورمان درمی‌یابیم که سهم ایران می‌تواند بیشتر از این پیش‌بینی نیز باشد.

✍️ دیدگاه شما 🙏