انواع آزمون ها برای شرکت در دانشگاه های ترکیه

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه_ در این مطلب به معرفی آزمون های مختلف برای ورود به دانشگاه های ترکیه می پردازیم.

آزمون (GRE) :


آزمون (GRE) مخفف عبارتExamination Graduate Recordss می باشد. همان طور که از نام این آزمون مشخص است ، هدف آن سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان لیسانس و فوق لیسلنس جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می باشد. دانشگاه های آمریکایی و کانادایی معمولا داشتن نمره بالا در این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار می دهند زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی در زمینه اجتماعی و محیطی، قدرت استنتاج و درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند. بعضی از دانشگاههای ترکیه نیز این آزمون را در اکثر رشته های تحصیلی بصورت جایگزینی برای آزمون ALES ( امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی ترکیه)قبول می کنند. البته اغلب دانشگاه های انگلیسی زبان ارائه GRE از متقاضی در برنامه پذیرشیِ خود قرار میدهند.
این آزمون در دو سطح General و Subject برگزار می شود که دارای ۳ قسمت درک واژه(Verbal) ، محاسباتی (Quantative)و قسمت تحلیلی (Analytic) می باشد.
در قسمت (درک واژه) معمولا متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می شود و در واقع فقط به میزان لغات دانشجو توجه می کند. لغات مورد پرسش واقعاً دشوار و برای اکثر دانشجویان نا آشنا هستند. در قسمت عددی سوالات ریاضی نسبتا ساده ای پرسیده می شود تا توانایی های ابتدایی فرد مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث بر انگیز می باشد و به صورت نوشتاری است.در این بخشاز داوطلب خواسته می شود تا در مورد موضوع مشخصی متنیتحلیلی را به شیوه ی علمی تحلیل نموده و نتیجه گیری نماید.
جهت ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای کشور ترکیه ، تنها نتیجه قسمت عددی (Quantative) آزمون GRE مورد توجه قرار می گیرد.
این آزمون در ایران نیز برگزار می گردد. در ایران این ازمون فعلا به صورت کتبی یا PBT برگزار می شود در سایر کشورها که آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می گردد ، برگزاری آزمون به شکل PBT امکان پذیر نیست. در ضمن آزمون Subject فقط به صورت PBT برگزار می گردد درحالیکه آزمون General هم به صورت PBT و هم به صورت CBT برگزار می شود.
آزمون GREدر ترکیه نیز برگزار می گردد. البته این در صورتی است که ظرفیت تکمیل نشده باشد. بنابراین ثبت نام زود هنگام توصیه می شود.

نحوه امتیاز دهی آزمونGRE
در سیستم قبلی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ امتیاز برای هر قسمت آزمون منظور می شد ولی در سیستم جدید )از سال ۲۰۱۲ به بعد( امتیاز هر بخش بین ۱۳۰ تا ۱۷۰ می باشد.

 

آزمون (ALES) :

این آزمون همه ساله ۲ بار در اردیبهشت ماه(ILKBAHAR) آذر ماه(SONBAHAR) برای متقاضیان تحصیل در ترکیه برگزار می شود.

مجری آزمون ALES سازمان سنجش ترکیه (OSYM:OCME SECME VE YERLESTIRME MERKEZI) می باشد.

این آزمون برای کسانی که قصد تحصیل در ترکیه در مقاطع ارشد و دکترا دارند الزامی بوده و امتیازی که دانشجویان خارجی در این آزمون کسب می کنند عمده ترین نقش را در گزینش و پذیرش نهایی آتها (خصوصا رشته های مهندسی) ایفا می کند.

سوالات شامل دو بخش ادبیات ترکی(sozel) و ریاضی و هوش (sayisal) است .

آزمون راس ساعت ۹:۳۰ برگزار می شود و مدت پاسخگویی ۱۸۰ دقیقه بوده و زبان آزمون ترکی استانبولی است.

سطح سوالات آزمون به گونه ای است در آن مهارت های هوشی و منطق ریاضی و دانش ادبی ترکی افراد سنجیده می شود لذا با توجه به سنخ سوالات متداول در سالهای اخیر فنون تست زنی وحل سوالات در موفقیت افراد اهمیت دارد نه دانش محض ریاضی یا ادبیات.

آزمون (YOS) :

آزمونی است که دانشجویانی که قصد تحصیل در ترکیه  در مقاطع لیسانس در دانشگاه های ترکیه دارند بایستی در آن شرکت کنند ونتیجه ی این آزمون برای تمامی دانشگاه ها ی ترکیه مورد قبول می باشد.

این آزمون تا سال ۲۰۱۰ به صورت سراسری توسط سازمان سنجش کشورترکیه برگزار می شد اما در سال های بعد و از سال ۲۰۱۲ براساس مقررات تصویب شده در نظام آموزشی ترکیه هر دانشگاه به صورت مستقل این آزمون را برگزار می کند. دانشجویانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند ایتدا بایستی دانشگاه مورد نظر خود را تعیین کرده وسپس تاریخ و نحوه ی ثبت نام را ازسایت دانشگاه تعقیب نموده ودر آزمون شرکت نمایند.

آزمونی که از طریق سازمان سنجش تا قبل از سال ۲۰۱۰ برگزار می شد شامل ۸۰ سوال بود که از این تعداد ۴۵ سوال تست هوش۳۰،  سوال ریاضی و ۵ سوال هندسه بود. بعداز آن که برگزاری این آزمون به عهده ی خود دانشگاه ها گذاشته شد تعداد سوالات و بودجه بندی سوالات نیز از شرایط هر دانشگاه تاثیر پذیرفت به طوریکه در سال ۲۰۱۱ بعضی از دانشگاهها تنها ریاضیات و هندسه و یا فقط تست هوش را در سوالات آوردند.

شرایط متقاضیان شرکت در این آزمون:

۱- متقاضیان باید دانش آموز سال آخر دبیرستان یا فارغ التحصیل دبیرستان باشند.
۲- متقاضیان باید جزء اتباع خارجی باشند.
۳- در صورتی که یک متقاضی در بدو تولد تبعه ترکیه بوده و با گواهی وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شده باشند باید برگه های مورد نظر را از وزارت کشور اخذ و ارائه نماید.
۴- اتباع جمهوری ترکیه یا جمهوری ترک قبرس شمالی که دوره دبیرستان را به طور کامل در خارج از کشورهای فوق به اتمام رسانده باشند حق برخورداری از این قانون را دارا می باشند.

آزمون (Tömer) :

یکی از مدارکی که دانشگاه ها از دانشجویان متقاضی تحصیل در ترکیه می خواهند مدرک آزمون تومر است. این مدرک را انیستیتو آموزش زبان ترکی که زیرنظر دانشگاه آنکارا است به دانشجویان اعطا می کند. آزمون تومر آزمونی شبیه آزمون های زبان انگلیسی (تافل، آیلتس،…) می باشد و شامل بخش های مختلف است که مهارت های زبانی دانشجویان را می سنجد. آزمون تومر را علاوه بر این مرکز دانشگاه قاضی نیز برگزار می کند که به صورت تماماً کتبی است در حالی که آزمون تومر دانشگاه آنکارا رایج تر بوده و به صورت آن لاین و کامپیوتری برگزارمی شود. آزمون شامل  شش بخشListening،Structure، Reading، Spoken Interaction، Spoken Production، Writing می باشد که به ترتیب ۲۷-۲۷-۲۷-۱۵-۳-۱ سوال می باشد که درطول ۳-۴ ساعت از متقاضیان خواسته می شود که به سوالات پاسخ دهند. آزمون در سه سطح BASIC ،INTERMEDIATE،ADVANCED است و کسانی که بتوانند نمره ی C کسب کنند موفق به دریافت دیپلم تومر می شوند .دانشگاه های ترکیه کسب حداقل نمره ۶۰ را از این آزمون را جزو شرایط خود برای پذیرش دانشجو قرار داده اند.

آزمون تخصص پزشکی(TUS) :

این آزمون هر ساله در دو نوبت در ماه های آوریل و سپتامبر برای متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های ترکیه در شهر آنکارا برگزار می شود و ازدو قسمت آزمون زبان خارجی وآزمون علمی تشکیل شده است. هدف از آزمون زبان خارجی انتخاب داوطلبین واجد شرایط برای شرکت در آزمون علمی است. در آزمون زبان خارجی دانشجو می با یست از ۱۰۰ امتیاز حداقل ۶۰ امتیاز کسب کند و گر نه حق ورود به آزمون علمی را نخواهد داشت. آزمون در تاریخی که از سوی شورای آموزش عالی کشور ترکیه از طریق دفترچه راهنمای آزمون توس( tus ) مشخص می شود ساعت ۹:۳۰ صبح برگزارخواهد شد و نتیجه آزمون توس فردای آنروز ساعت ۱۱ صبح بصورت لیست در محل برگزاری امتحان دردسترس داوطلبین قرار می گیرد. دانشجویانی که حد نصاب قبولی را کسب کرده اند وارد آزمون علمی توس خواهند شد که همان روز رأس ساعت ۱۳:۳۰ برگزار خواهد شد.

آزمون (SAT) :

آزمون SAT آزمونی است که دانشجویان متقاضی ورود به دانشگاه های آمریکا در آن شرکت می کنند و نمره آن در پذیرش در دانشگاه ها بسیار مؤثر است. دانشگاه های ترکیه، مخصوصاً دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه در مقطع لیسانس نیاز به نمره این آزمون دارند. دانشگاه هایی که با نمره SAT دانشجو می گیرند معمولاً دانشگاه های فنی و انگلیسی زبان ترکیه مانند دانشگاه خاورمیانه، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه فنی استانبول و دانشگاه حاجت تپه هستند.

درباره آزمون SAT

آزمون sat توسط موسسه غیر انتفاعی college board توسعه یافت. این آزمون پیشتر توسط موسسه ETS برگزار می گردید که هنوز هم آزمون را برگزار می کند. آزمون SAT آمادگی دانش آموز را برای ورود به کالج اندازه می گیرد. این آزمون برای اولین بار در سال ۱۹۲۶ برگزار گردید و روش نمره دهی آن تا به حال چندین بار تغییر کرده است.

آزمون SAT کنونی اولین بار در سال ۲۰۰۵ معرفی گردید. مدت زمان آزمون ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه می باشد. نمره های آزمون SAT بین ۶۰۰ تا ۲۴۰۰ است که از سه قسمت ۸۰۰ نمره ای تشکیل شده است. قسمت های آزمون SAT عبارتند از ریاضیات، درک مطلب و آزمون نوشتاری. در ماه مارس ۲۰۱۴ سازمان college board اعلام کرد که آزمون SAT برای سال ۲۰۱۶ تغییر خواهد کرد. و سیستم نمره دهی آن به ۱۶۰۰ باز خواهد گشت و قسمت نوشتاری آزمون اختیاری خواهد بود.

✍️ دیدگاه شما 🙏