آنکارا کاردار سوئیس را به بهانه تظاهرات حمایت از کردها احضار کرد

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه_ دولت ترکیه به منظور ابلاغ اعتراض شدیدش به برگزاری تظاهرات در حمایت از کردها در شهر برن سوئیس و برافراشتن پلاکاردی در این تظاهرات با محتوای تهدید به قتل رجب طیب اردوغان، کاردار سوئیس را احضار کرد.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه رای الیوم، طبق بیانیه منتشر شده از سوی وزارت خارجه ترکیه، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه این کشور در تماسی تلفنی با دیدیه‌ بورکهالتر، همتای سوئیسی خود مراتب اعتراض آنکارا را نسبت به برگزاری تظاهراتی در شهر برن، پایتخت این کشور در حمایت از کردها و برافراشتن پلاکاردی در این تظاهرات که خواستار قتل رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شده بود، ابراز داشت.

طبق بیانیه وزارت خارجه ترکیه، همچنین مسئولان دولت آنکارا کاردار سوئیس را احضار کرده و اعتراض خود را نسبت به صدور مجوز برای برگزاری این تظاهرات به سوئیس ابلاغ کرده و خواستار آغاز فوری تحقیقات قضائی در این خصوص شده اند.

روز شنبه هزاران تن در شهر برن سوئیس با دعوت گروه‌های کرد و احزاب سیاسی سوئیس دست به تظاهرات علیه دولت ترکیه زده و مخالفت خود را با اردوغان اعلام کردند.

بر اساس اعلام ترکیه و تصاویر پخش شده از شبکه‌های تلویزیونی این کشور، در جریان تظاهرات مذکور در برن یک پلاکارد با تصویر اردوغان افراشته شد که اسلحه‌ای به سمتش نشانه رفته و در کنار آن نوشته شده بود، “اردوغان را بُکشید”.

در چند هفته اخیر به دنبال ممنوع شدن برگزاری تجمعاتی در حمایت از افزایش اختیارات اردوغان در همه‌پرسی ۱۶ آوریل در برخی شهرهای اروپایی، روابط ترکیه با برخی کشورهای اروپایی به شدت دچار تنش شد.

✍️ دیدگاه شما 🙏