دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی: دانشگاه‌ها وارد عرصه نهادینه سازی حقوق شهروندی شوند

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی از تلاش برای تخصیص اعتبارات مشخص در عرصه حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی برای سال آینده و مکاتبه خود با رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در این عرصه خبر داد.

به گزارش ایسنا، دکتر شهین دخت مولاوردی در سومین نشست دستیاران حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی و اولین نشست ضابطین حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور امروز در وزارت علوم برگزار شد نقش این وزارتخانه در جریان سازی، ترویج و اجرای حقوق شهروندی را بی بدیل توصیف کرد و گفت: امیدواریم امضای تفاهم‌نامه مشترک بین وزارت علوم و حوزه حقوق شهروندی ریاست جمهوری آغاز همکاری‌های این دو حوزه در عرصه حقوق شهروندی باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: ما در آستانه دومین سالگرد رونمایی منشور حقوق شهروندی قرار داریم و مراسم رونمایی از این منشور قبل از سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق خواهد افتاد و این امکان می‌دهم در این عرصه چارچوب برنامه‌هایی را داشته باشیم که تا حدودی برای برون رفت از شرایط حاکم بر جامعه نظیر جلب اعتماد عمومی و ارتقای شاخص امید اجتماعی داشته باشد.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی با تاکید بر اینکه شاخص اعتماد عمومی و امید اجتماعی در جامعه ما وضعیت خوبی ندارد خاطرنشان کرد: باید هر کدام از ما دستگاه‌ها و نهادها اعم از دانشگاه‌های کشور بتواند در ارتقای این شاخص‌ها نقش کلیدی ایفا کنند و بتوانیم برنامه‌هایی را متناسب با آن تدارک ببینیم.

دکتر مولاوردی اجرای جدی حقوق شهروندی را یکی از تاکیدات رئیس جمهور عنوان کرد و گفت: آنچه در پیوست یا احکام وزرا آمده است و رئیس جمهور نیز همواره به آن اشاره کرده‌اند. این است که دولت در روندی قرار گرفته که هم با چالش‌های بزرگ انباشته شده از دهه‌های که گذشته به ارث برده است مواجه است و هم با برخی چالش‌های فعلی دیگر. باید توانیم شرایط مساعدی را برای پایان دادن این مسائل فراهم کنیم.

وی یادآور شد با توجه به کمبود منابع موجود در کشور در ابتدای دولت ۱۱ وظیفه و ماموریت به دستگاه‌ها داده شد و این ماموریت‌ها اولویت بندی شدند و هر کدام پیوست‌هایی را نیز دارند که ابلاغ شده است. رعایت حقوق شهروندی یکی از این اولویت‌ها می‌باشد که دستگاه‌های اجرایی باید اهتمام جدی در اجرای آن داشته باشند.

دستیار ویژه رئیس جمهور نقش وزارتخانه‌های علوم و آموزش و پرورش را در اجرایی کردن و تحقق حقوق شهروندی موثر توصیف کرد و گفت: یکی از اهدافی که در این وزارتخانه‌ها اعم از وزارت علوم پیگیری می‌شود بحث مهارت افزایی است که در این زمینه توجه به مهارت‌های اجتماعی نقش موثری برای تحقق حقوق شهروندی خواهد داشت. به طوریکه دانشگاه‌ها در کنار ماموریت‌های اصلی و تخصصی خود یک سری مهارت‌هایی را به منظور کارآفرینی و توانمند کردن دانشجویان ارائه خواهند داد تا آنها بعد از فارغ التحصیلی به مهارت و حرفه‌ای مسلط باشند و تمام آینده و افق خود را در کسب مدرک خلاصه نکنند.

دکتر مولاوردی ادامه داد: ترویج فرهنگ، تربیت و آموزش حقوق شهروندی نقش بسیار مهمی در تحقق این امر دارد که باید این امر در مجموعه‌های وزارت علوم اتفاق بیفتد و دانشگاه‌ها باید اتاق فکری برای بررسی چالش‌ها و اجرای حقوق شهروندی تشکیل بدهند و بازوی اصلی دولت در اجرای این امر مهم باشند.

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور شهروندی در پایان از تلاش این حوزه برای تخصیص ردیف اعتباری مشخص به حوزه حقوق شهروندی دستگاه‌ها در بودجه سال آینده خبر داد و گفت: در این زمینه با رئیس سازمان برنامه و بودجه مکاتبه‌ای انجام داده‌ام تا در لایحه بودجه توجه ویژه‌ای به امر حقوق شهروندی و بخش‌های مربوط به این حوزه صورت بگیرد و امیدوار هستیم اعتبارات مشخصی برای این عرصه پیش بینی شود.

اجرای منشور حقوق شهروندی نقطه مثبت دولت است

معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری اجرای حقوق شهروندی نقطه مثبت دولت دانست و گفت: در این منشور تاکید شد حقوق های آزادی که نظام جمهوری اسلامی آن را پذیرفته در روابط با شهروندان رعایت شود.

به گزارش ایسنا، بیژن عباسی معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری نیز در این نشست طی سخنانی اظهار کرد: منشور حقوق شهروندی یکی از اقدامات مثبت این دولت است و با تصویب آن در آذر ماه سال ۹۵ توجه مردم را جلب کرد، ولی بیشتر در حد ادبیات سیاسی بود.

وی ادامه داد: مواردی که در این منشور ذکر شده یک متن مدون و یک اقدام بسیار مثبت و پسندیده بود. همین طور در این منشور که بعضا گفته می‌شود که فقط تجمیع قوانین و مقررات مربوط به حوزه حقوق شهروندی عنوان شده، نیست. بلکه در کنار اینها آن آزادی های جدیدی را می‌بینیم که در این منشور ذکر شده اما در گذشته نبوده است.

عباسی افزود: بعضا حقوق جدیدی که وضع شده در حوزه علوم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. اجرای چنین مواردی هزینه‌بر است و اقدامات ایجابی در این زمنه نیازمند لایحه به مجلس است تا قانونی در مجلس وضع شود، در این زمینه قانونی در مجلس پیش بینی شده است.

عباسی تصریح  کرد: تلاش شد در این منشور حقوق های آزادی که نظام جمهوری اسلامی آن را پذیرفته در روابط با شهروندان رعایت شود. همچنین در این منشور بیان شده که دستگاه‌های اجرایی باید سالانه عملکرد خودشان را در حوزه اجرایی منشور حقوق شهروندی به دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور شهروندی ارائه کنند تا مشخص شود که چطور کارشان را پیش برده اند.

وی گفت: دستیار ویژه امور شهروندی هم این جلسه را برگزار کرد تا عملکرد دستگاه‌های مختلف را ارزیابی کنند اما این دفعه نوبت به وزارت علوم رسیده است تا به لطف دوستان در این زمینه جلساتی برگزار شود.

عباسی ادامه داد: ما در معاونت حقوقی ریاست جمهوری برای اجرای حقوق شهروندی اقدامات متعددی را انجام داده‌ایم،به عنوان مثال از یک سال کذشته تا به حال که آقای جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور شده، اقداماتی در این زمینه انجام شد که به این ترتیب است: اولا ما اقدام به تهیه ۱۴ گزارش کرده ایم که یکی از آنهامربوط به نقض قانون اساسی توسط دستگاه های اجرائی، عدم اجرای کامل قانون اساسی یا عدم اجرای صحیح قانون اساسی در خصوص حقوق ملت بوده هستند.

معاون پژوهش و ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: این گزارش ها تعیین و به معاونت حقوقی رئیس جمهور تحویل داده شد. همچنین بحث گزارش شفافیت مالی و بودجه ای در دستگاه هایی مطرح شده به این صورت که دستگاه‌هایی که به نحوی از دولت بودجه می‌گیرند نیز در این گزارش عنوان شده است.

عباسی اضافه کرد: یک گزارش دیگری که ما تنظیم کرده ایم بحث نقش قانون  اساسی دانشجویان ستاره دار بوده است و در این گزارش پیشنهاد کرده ایم که باید مصوبات دهه۶۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی که در زمینه محدودیت های دانشجویان و ورودشان به آموزش عالی است، باید اصلاح شود.

وی ادامه داد: در این زمینه باید یک لایحه داده شود و رئیس جمهور هم از ما خواستند که ما این لایحه را تهیه کنیم و ما نیز تهیه کردیم که در نهایت در شهریور ماه توسط هیات دولت تصویب و به مجلس داده شد. بر اساس این لایحه هر گونه محدودیت هایی که جنبه علمی نداشته باشند حذف می‌شوند.

✍️ دیدگاه شما 🙏