معرفی دانشگاه فنی استانبول(İstanbul Teknik Üniversitesi) و دانشکده های آن در (استانبول)

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _دانشگاه صنعتی استانبول به ترکی(İstanbul Teknik Üniversitesi) دانشگاهی بین المللی است که در شهر استانبول ترکیه قرار دارد.

 

دانشگاه فنی استانبول

این دانشگاه در سال ۱۷۷۳ بنیان نهاده شده و از لحاظ قدمت  سومین دانشگاه فنی دنیا است. دانشگاه فنی استانبول یکی از برجسته ترین مراکز آموزش عالی در ترکیه به شمارمی رود. و در سال ۲۰۰۹ رتبه ۱۰۸ را از طرف مؤسسه THESدر میان دانشگاه های فنی دنیا کسب نموده  است. دانشگاه فنی استانبول دانشگاه دولتی بوده و از ۵ مرکز آموزشی تشکیل شده که در مناطق مهم استانبول قرار دارند. دانشگاه فنی استانبول علاوه براین ۵ مرکز دارای یک ساختمان خارج شهر نیز هست  که در آن استخر شنا، استادیوم، خوابگاه دانشجویی و کتابخانه مرکزی نیز قرار دارند. این دانشگاه یکی از دانشگاه های پرطرفدار برای متقاضیات تحصیل در ترکیه به شمار می رود.

 

تاریخچه

از آن جا که این دانشگاه سومین دانشگاه فنی مهندسی دنیا از لحاظ سن به شمارمی رود، دارای یک تاریخچه پیچیده و طولانی می‌باشد. که به سال ۱۷۷۳ باز می‌گردد. این دانشگاه برای اولین بار توسط سلطان مصطفی سوم به عنوان کالج سلطنتی مهندسی علوم دریایی (devlet donanma muhendihanesii) پایه گذاری شد و به آموزش کشتی سازان و طراحان کشتی اختصاص داده شد. در سال ۱۷۹۵دامنه تدریس این دانشگاه جهت آموزش تکنیکی پرسنل ارتش و مدرنیزه کردن ارتش عثمانی افزایش یافت. در سال۱۸۴۶۶حیطه آموزشی این دانشگاه با افزودن بخش‌های آموزشی مربوط به علوم معماری گسترده تر شد. در طی سالهای ۱۸۸۳و۱۹۰۹۹نام وشعاع آموزشی این دانشگاه باردیگر افزایش یافت و با افزودن دانشکده عمران برای ایجاد بستری مناسب جهت پیشرفت‌های سریع یک جامعه در حال توسعه این دانشگاه به دانشگاهی عمومی و ملی مبدل شد. درسال ۱۹۲۸این موسسه آموزشی با تخصیص عنوان دانشگاه مهندسی حالتی رسمی به خود گرفته و به فعالیت‌های خود در هردو زمینه فنی و مهندسی و معماری ادامه داد و در سال ۱۹۴۴به دانشگاه فنی مهندسی استانبول تغییر یافت.در سال۱۹۴۶ این دانشگاه به همراه دانشکده‌های معماری، عمران، مکانیک و الکترونیک به یک سیستم دانشگاهی مستقل تبدیل شد.

 

پردیس‌ها

دانشگاه فنی استانبول، دانشگاهی دولتی است. این داشگاه پنج پردیس دارد که هریک از آنها در یکی ز مناطق مهم استانبول واقع شده. پردیس «ماسلاک» (maslak) یکی از پنج پردیس این دانشگاه می‌باشد و پردیس اصلی این داشگاه بشمار می‌رود، که در حومه شهر به مساحتی بالغ بر ۲٫۶۴ کیلومتر مربع بنیان گشته. ساختمان ریاست دانشگاه به همراه استخر، خوابگاه‌های دانشجویی، اکثر دانشکده‌ها و کتابخانه مرکزی دانشگاه در این پردیس قرار دارند. پردیس توزلا (tuzlaa)زمین دانشگاهی دیگری می‌باشد که در منطقه‌ای در حومه شهر به نام توزلا واقع است و به دانشجویان علوم دریایی و اساتید آنها اختصاص دارد و مملو از کارگاه‌های کشتی می‌باشد. پردیس تاشکیشلا (taskisla) که در زمان عثمانی یکی از پادگان‌های ارتش بوده در منطقه تاشکیشلای استانبول بنا شده؛ ساختمان این دانشگاه یکی از مهمترین بناهای تاریخی استانبول محسوب می‌شود. دانشکده مهندسی مکانیک در پردیس گوموش سویو(gumus suyu)و دانشکده مدیریت، واقع در پردیس ماچکا(mackaa) بسیار به میدان تقسیم (taksimm) استانبول نزدیک بوده و آن‌ها نیز از جمله بناهای تاریخی مهم استانبول محسوب می‌شوند. زبان آموزشی در تمامی رشته‌های آموزشی به صورت ترکی و انگلیسی ارائه می‌شوند.

ITU Taşkışla Campus interior.jpg

کتابخانه اصلی مصطفی اینان

کتابخانه اصلی دانشگاه استانبول نزدیک به ۵۳۳ هزار جلد کتاب با مضامین مختلف و ۶۰۰۰ جلد کتاب کهن عثمانی را در خود جای داده‌است، همچنین این کتابخانه به پایگاه‌های داده متعدد و کتابخانه‌های دیگر نیز متصل می‌باشد. این کتابخانه بزرگترین مجموعه کتابهاو مقالات آموزشی علوم پایه و مهندسی را در ترکیه دارد. این کتابخانه تاریخی، در سال ۱۷۹۶ ایجاد شده و در آن زمان به عنوان چابخانه امپراتوری عثمانی محسوب می‌شد همچنین این کتابخانه وظیفه مدیریت ۵۵ کتابخانه دیگر این دانشگاه را بر عهده دارد.

 

رآکتور هسته‌ای تریگا مارک ۲ و ابر رایانه

راکتور هسته‌ای تریگا مارک۲ در پردیس اصلی دانشگاه قرار دارد، و در موسسه انرژی واقع شده‌است که در آزمایش‌های هسته‌ای ار آن بهره برداری می‌شود. پارک فناوری آری(ari techno police) که در پردیس آیازاغا (ayazagaa) بنا شده، به شرکت‌های تجاری امکان استفاده از فناوری تولیدی و تحقیقاتی را ایجاد می‌کند. مرکز رایانه ملی این دانشگاه که آن نیز در پردیس “آیازاغا قرار دارد، دارای یکی از سریع‌ترین ابررایانه‌های جهان می‌باشد و همچنین تنها مرکز رایانه با کارایی بالا ترکیه به شمار می‌آید. ابررایانه مورد استفاده در این مرکز رتبه ۲۳۹ را به خود تخصیص داده‌است.

پردیس ایازاغا، دریاچه دانشگاه

 

زندگی دانشجویان و امکانات

قرار گرفتن پردیس اصلی در حومه شهر این فرصت را ایجاد کرده تا امکانات ورزشی زیادی ساخته شود. ورزشگاه ایازاغا مرکز ورزشی دانشگاه فنی استانبول به شمار می‌آید. این ورزشگاه همچنین استادیوم ۳۵۰۰ نفری برای مسابقات بسکتبال و والیبال را در خود جای داده، مسابقات بسکتبال از مهمترین مسابقات ورزشی این دانشگاه به شمار می‌آید، ولی تیم فوتبال این دانشگاه در لیگ آماتور ترکیه قرار دارد. همچنین این دانشگاه دارای باشگاه‌های متعددی مانند باشگاه‌های موسیقی و سینما دارد. دانشگاه فنی استانبول امکانات بسیاری جهت آسان سازی سفر دانشجویان این دانشگاه به کشورهای اروپایی ایجاد کرده‌است. خوابگاه‌های دانشجویی این دانشگاه ظرفیت جای دهی به ۳۰۰۰۰ دانشجو را دارا می‌باشند.

 پردیس ایازاغا، دریاچه دانشگاه

 

ساختار آموزشی

ساختار دانشکده‌ای این دانشگاه کاملآ منطبق بر انواع آمریکایی آن است. در این دانشگاه هریک از دانشکده‌ها مشتمل از چند دپارتمان مختلف و مجزا می‌باشند. همچنین تمامی دپارتمانهای دانشگاه فنی استانبول توسط سازمان ABET (بنگاه ارزیابی آموزشی ایالات متحده آمریکا) مورد تآیید می‌باشند. و دانشکده معماری این دانشگاه موفق به کسب گواهینامه NAAB شده‌است.

دانشکده مهندسی عمران:

دانشکده معماری

 • دپارتمان معماری
 • دپارتمان شهرسازی
 • دپارتمان طراحی صنعتی
 • دپارتمان معماری داخلی
 • دپارتمان معماری فضای سبز

دانشکده مکانیک

دانشکده الکترونیک

دانشکده معدن

 • دپارتمان مهندسی معدن
 • دپارتمان مهندسی زمین شناسی
 • دپارتمان مهنسی نفت و گاز
 • دپارتمان مهندسی ژئوفیزیک

دانشکده شیمی و متالورژِ

دانشکده معماری دریایی

 • دپارتمان طراحی دریایی
 • دپارتمان مهندسی دریایی

دانشکده علوم پایه

 • دپارتمان مهندسی ریاضی
 • دپارتمان مهندسی فیزیک
 • دپارتمان مهندسی ژنتیک
 • دپارتمان علوم انسانی و اجتماعی

دانشکده علوم هوانوردی

دانشکده مدیریت

 • دپارتمان مهندسی مدیریت
 • دپارتمان مهندسی صنایع

دانشکده نساجی

دانشگاه فنی استانبول
Istanbul Technical University Logo.png
تأسیس ۱۷۷۳
نوع (دولتی)
رئیس دکتر محمد شاهین
هیئت علمی ۱۸۰۰
کارمندان ۴۳۰۰
دانشجویان ۲۰۹۶۰
مکان استانبول
نام مستعار دانشگاه فنی استانبول
وب‌گاه http://www.itu.edu.tr/

✍️ دیدگاه شما 🙏