چگونگی اخذ اقامت دانشجویی و توریستی در ترکیه

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه- اقامت ۹۰ روزه توریستی : مدت این اقامت ۹۰ روز یعنی ۳ ماه می باشد، با این نوع اقامت شما می توانید در کشور ترکیه به مدت ۳ ماه از تاریخ ورود به ترکیه بدون هیچ مشکلی در تمام شهرها ساکن شوید.

توجه داشته باشید با این نوع اقامت اجازه کار و یا تحصیل در ترکیه را نخواهید داشت. ویزای دانشجویی: برای ثبت نام رسمی در یک دانشگاه ترکی، باید قبل از ترک کشور محل زندگی خود این ویزا رو اخذ نمایید زیرا دانشجویانی که بدون گرفتن این ویزا وارد ترکیه شوند (مثلا با ویزای تفریحی وارد شوند) اجازه ثبت نام در دانشگاهای ترکیه را ندارند. ویزای ترکیه را باید از نزدیکترین کنسولگری ترکیه به محل زندگی خود در کشورتان دریافت نمایید و گرفتن آن از داخل کشور ترکیه امکان پذیر نمی باشد.

شما میتوانید از طریق پست و یا مراجعه ی شخصی یک کپی از نامه ی قبولی در یک دانشگاه ترکی و یک فرم درخواست ویزای دانشجویی به همراه مشخصاتتان را به کنسولگری ترکیه ببرید و در آنجا فرم درخواست مربوطه را به شما ارائه میدهند. به خاطر داشته باشید که از زمان درخواست شما تا زمان دریافت ویزای دانشحویی حدود دو ماه زمان میبرد و بعد از سپری شدن زمان لازم به صورت مهر در ویزای شما قرار میگیرد این ویزا محدودیت زمانی دارد و تا زمانی اعتبار دارد که به صورت رسمی دانشجوی دانشگاهی در ترکیه باشید.

اقامت از طریق خریدن ملک: در گذشته خریدن ملک در ترکیه موجب گرفتن اقامت در این کشور نمیشد ولی با ایجاد تغییراتی که در قوانین مربوط به خارجیان ساکن ترکیه در سال ۲۰۱۳ بوجود آمده، خریداران ملک در این کشور با ملیت غیر ترکی یک سال اجازه ی اقامت در ترکیه را می یابند که این اقامت یکساله به مدت نا محدود میتواند هر سال تمدید شود در صورتی که فرد مورد نظر در ملک خریداری شده ی خود در ترکیه مستقر بماند. خارجیانی که ملک در ترکیه خریداری میکنند باید درخواست اقامت کوتاه مدت دهند که مدت آن یکسال است این اجازه اقامت باید یک ماه قبل از تاریخ انقضای آن تمدید شود.

اگر فردی که دارای اجازه ی اقامت در ترکیه میباشد بیش از ۶ ماه در سال بیرون از خاک ترکیه باشد اجازه اقامت او باطل میشود، این افراد اگر قصد گرفتن دوباره اقامت دارند مانند افرادی که برای بار اول اقدام میکنند محسوب میشوند و تمام مراحل را باید دوباره طی کنند. خارجیانی که ۸ سال در ترکیه به صورت مداوم اقامت قانونی داشته باشند تحت شرایطی می توانند برای اقامت دائم ترکیه اقدام کنند، توجه داشته باشید که اقامت دائم به معنای گرفتن پاسپورت ترکیه و شهروندی نیست، تنها اجازه زندگی در ترکیه است.

اقامت از طریق اجاره خانه: در صورت ورود به ترکیه در حالت عادی با ویزایی که دارید میتوانید به مدت ۳ ماه در این کشور بمانید ولی در صورتی که برنامه بلندمدتی دارید و قصد دارید این مدت را افزایش دهید میتوانید از طریق ملکی که در ترکیه اجاره میکنید در خواست اجازه ی اقامت یک ساله دهید. برای این کار باید از اداره مهاجرت ترکیه وقت ملاقات بگیرید و مدارک مورد نیاز برای اخذ این نوع اقامت را که شامل شماره مالیاتی، حساب بانکی، بیمه و … میشود را ارائه بدهید. این نوع اقامت یکساله میباشد و قبل از سه ماه مانده به انقضای آن باید تقاضای تمدید دوباره بدهید، در این نوع اقامت شما هر سال شما میتوانید تقاضای تمدید یک سال آینده را به اداره مذکور بدهید، چنانچه در طول یک سال بیش از ۶ ماه را خارج ار کشور ترکیه سپری کرده باشید این نوع اقامت باطل خواهد شد.

*به طور کلی خارجیانی که ۸ سال در ترکیه از هر روشی به صورت مداوم اقامت قانونی داشته باشند تحت شرایطی می توانند برای اقامت دائم ترکیه اقدام کنند، توجه داشته باشید که اقامت دائم به معنای گرفتن پاسپورت ترکیه و شهروندی نیست، تنها اجازه زندگی در ترکیه است.

تنها راه اخذ پاسپورت ترکیه: ۱. ازدواج قانونی با شهروند ترکیه زمانیکه شما با یک شهروند ترکیه ازدواج می کنید می توانید پس از گذراندن ۳ سال از ۵ سال درخواست اقامت دائم را نمایید. در صورتیکه از طریق ازدواج با فردی که دارای پاسپورت و ملیت ترکیه است برای اقامت اقدام می کنید چند نکته باید رعایت گردد، ازدواج صوری نباشد، حتی المقدور مدارکی جهت اثبات صوری نبودن ازدواج بایستی ارائه گردد، فردی که با آن ازدواج می کنید پناهنده ترکیه نباشد، ممکن است پروسه کسب اقامت ترکیه از طریق ازدواج ( ویزای پیوستن به همسر ) حدود ۳ تا ۵ سال زمان ببرد و در این طول این مدت، پلیس ترکیه تحقیقاتی را جهت اطمینان از صوری نبودن ازدواج انجام خواهد داد. و یا ۲. داشتن اجازه کار و ویزای کار قانونی ترکیه، به صورت مداوم و به مدت ۵ سال کسب اقامت کاری در ترکیه به ۲ صورت کارفرما و کارگری ممکن خواهد بود.

عموم خارجیان از جمله ایرانیان با ثبت شرکت در ترکیه و اخذ مجوز کار واجد شرایط اخذ اقامت یکساله به عنوان کارفرما بوده و این نوع اقامت در سالیان بعد با بازه های ۲ ساله تمدید خواهد شد. این روش هزینه ها و دردسرهای خاص خود را دارد، برای اطلاعات بیشتر این صفحه را مطالعه کنید. اخذ اقامت کاری از نوع کارگری مستلزم این است که یک شرکت در کشور تـــــــرکیه از شما دعوت به همکاری نماید به شرطی که با این تخصص که از شما دعوت به کار شده هیچ شهروند ترکی در آن زمان طبق استعلام اداره کـــار ترکیه بیکار نباشد. با ملاحظه این نکته می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس پیدا کردن کار و اخذ اقامت کاری از این دست در ترکیه برای اکثر خارجیان بالا نیست.