وزیر آموزش و پرورش خبر داد: امضای تفاهم نامه با وزارت تعاون برای بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل/ در مناطق محروم همچنان با نقصان آموزشی مواجه هستیم/افزایش یارانه کودکان بازمانده از تحصیل در دست اقدام

 

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه ، وزیر آموزش و پرورش گفت: در مناطق محروم همچنان با نقصان آموزشی رو به رو هستیم که امیدواریم با امضای این تفاهم نامه هر چه سریعتر به وضعیت افراد بازمانده از تحصیل رسیدگی شود.

به گزارش خبرگزاری  برنا، در هشتمین جلسه شورای هماهنگی بهبود و ارتقای شاخص‌های آموزشی و پرورشی مناطق محروم و کمتر توسعه یافته که در وزارت رفاه برگزار شد، با حضور رئیس کمیته امداد، وزیر تعاون و وزیر آموزش و پرورش تفاهم نامه مشترکی با وزارت رفاه برای بازگرداندن کودکان بازمانده از تحصیل به چرخه تحصیل امضا شد.

در این نشست خبری، محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش گفت: هدف از امضای این تفاهم نامه رسیدگی جدی به شرایط بازماندگان از تحصیل است چرا که همچنان در مناطق کمتر توسعه یافته در بحث آموزشی با نقصان و کاستی‌هایی مواجه‌ هستیم؛ در حال حاضر تقسیم کار ملی در حوزه کودکان بازمانده از کار انجام شد و امروز تفاهم نامه‌ای امضا می‌شود تا نقشه کار برای ادامه مسیر کاملا مشخص شود.

وزیر آموزش و پرورش افزود: افزایش یارانه کودکان موضوع بسیار مهمی است که از سازمان هدفمندی تقاضا داریم با ملاحظات آن را دنبال کنند و برای جلسه آینده گزارشی از این موضوع که افزایش یارانه کودکانی که بازماندگی از تحصیلشان به علت فقر بوده در چه وضعیتی قرار دارد.

وی تصریح کرد: عوامل دیگری در خصوص بازماندگی از تحصیل وجود دارند از جمله نداشتن لوازم تحریر،  ویلچر و …  که از معاونت اجتماعی وزارت تعاون تقاضا داریم با مرجعیت در این کار، یک اجماع و جلسه ای با موضوع مقدمات راهیابی بازماندگان به مدارس تشکیل دهد تا موضوعات به طور جدی تر بررسی شده و ما نیز قول همکاری را برای پیشبرد کار می دهیم.

بحطایی گفت: اگر ما یک فراخوانی را از طریق انجمن های خیریه ترتیب دهیم اقداماتی که در این بخش به صورت پراکنده انجام می شود،  منسجم تر خواهد بود.

وی ادامه داد: یک تقسیم کار ملی که برای انسجام اقدامات، بسیار حائز اهمیت بوده در حال انجام است چرا که وقتی گزارشات را جداگانه از سوی مسئولان اجرایی می شنویم  این تفکر حاصل می شود که بسیار کار ارزشمندی در حال انجام بوده اما چون به صورت پراکنده است اثر بخشی لازم را ندارد .

وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: برای رسیدگی به وضعیت کودکان بازمانده از تحصیل تمامی دستگاه های ذیربط باید پای کار بیایند تا این تقسیم کار دوباره پیش نویس شود و با امضای تمامی دستگاه ها حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز آینده با آماده کردن نسخه نهایی به صورت دست گردان امضاها جمع آوری شود.

بطحایی خاطر نشان کرد: ما برای ۴ استان یک سند توسعه آماده کروه ایم که در اقداماتی که در دست انجام است باید در راستای تحقق اهداف عین یک نخ تسبیح در کنار هم و متمرکز برای سند توسعه در کنار هم قرار بگیرم.

وی بیان کرد: همچنین موضوع دیگر، عدم دسترسی دانش آموزان به آب آشامیدنی در مدارس است که باید ببینیم چگونه می توان شرایط لازم را برای تعبیه فراهم کرد.

وزیر آموزش و پروش گفت: از سوی دیگر وضعیت بسیاری از مدارس سیستان در حوزه سرویس های بهداشتی ضعیف بوده و حتی مدارسی هستند که اصلا سرویس بهداشتی ندارند بنابراین از سازمان نوسازی تقاضا داریم تحقیقاتی انجام داده و با الویت قرارداون سیستان و بلوچستان گزارشی از وضعیت فعلیشان تهیه کند.

وی افزود: در حوزه نیروی انسانی نیز ما با روند استخدامی امروز که در سراسر کشور انجام می دهیم، نمی توانیم استخدامی در مناطق محروم را به درستی اجرا کنیم بنابراین تحقیقاتی صورت گیرد تا روش های جدید برای این ۴ استان جایگزین شود. سازمان اداری و استخدامی و برنامه و بودجه نیز امادگی دارد که متناسب با ویژگی ها استخدام نیروها را دنبال کند.

✍️ دیدگاه شما 🙏