همایش علمی دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در ترکیه

همایش علمی بین المللی دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در ترکیه با حضور برخی از مسئولین ترکیه و ایران در دانشگاه آنکارا برگزار شد.
ششمین دوره همایش علمی بین المللی دانش آموختگان و دانشجویان ایرانی خارج از کشور در ترکیه با حضور علیرضا دلخوش معاون سفیر ایران در ترکیه، مسعود اوکوموش معاون دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا، محمدعلی نظام زاده نماینده رهبر ایران در امور دانشجویان اسیا و اقیانوسیه و تعداد زیادی از اساتید و دانشجویان دو کشور در سالن اجتماعات دانشکده الهیات دانشگاه آنکارا برگزار شد.

به گزارش ژیلا محمد خانی، خبرنگار بخش فارسی خبرگزاری آناتولی، این همایش توسط انجمن علمی- فرهنگی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه و با حمایت و پشتیبانی دانشگاه های انکارا و تبریز و به هدف شناسایی توانمندی ها و ارایه نتایج پژوهش های علمی دانشجویان و فارغ التحصیلان ایرانی در ترکیه و همچنین بحث درباره طرح های پژوهشی و همکاری های مشترک بین دانشگاه های ترکیه و ایران برگزار گردید.

ابراهیم حقیقی به عنوان دبیر انجمن علمی فرهنگی دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه ضمن اشاره به افزایش روزافزون تعداد دانشجویان ایرانی ترکیه اظهار داشت در سال ۲۰۱۵ در حدود ۵۳۰۰ دانشجوی ایرانی در دانشگاهای مختلف این کشور مشغول به تحصیل بودند.

وی ضمن اشاره به اینکه از این تعداد به ترتیب ۱۸۲۱ نفر در استانبول٬ ۱۵۱۱ نفر در شهر آنکارا٬ ۷۴۷ نفر در ارزروم٬ ۳۴۵ نفر در ازمیر و تعداد ۱۰۲ نفر نیز در اسکی شهیر مشغول به تحصیل هستند تصریح کرد که ایران هم اکنون در رده چهارم کشورهای دارای بیشترین تعداد دانشجویان در ترکیه قرار دارد.

در این زمینه علی پاشایی دبیر اجرایی این همایش در گفتگو با خبرگزاری آناتولی٬ ضمن اشاره به گسترش همکاری های دانشگاهای ترکیه و ایران گفت: “این همایش هر ساله با همکاری مشترک دانشگاه های ترکیه و ایران به ارائه و نشر مقالات دانشجویان می پردازد. دبیرخانه این همایش علاوه بر دانشجویان کشورهای ترکیه و ایران از دانشجویان سایر کشورها چون ایتالیا٬ فرانسه٬ اسپانیا نیز مقالاتی دریافت کرده است”.

سهیل خودکار نیز به عنوان دبیر اطلاع رسانی این همایش اظهار داشت: “در این همایش در حدود ۱۵۰ مقاله در زمینه های مختلف علمی٬ به دبیر خانه انجمن ارسال شده بود که از این تعداد “نزدیک به ۱۰۰ مقاله که به تایید هیات داوران همایش رسیده بود٬ در قالب یک کتاب به چاپ رسید. در این همایش یک روزه، ۸ مقاله در زمینه های فنی، علوم اجتماعی و هنر توسط دانشجویان ارایه خواهد شد”.

✍️ دیدگاه شما 🙏