شکار چشم گردباد توسط ناسا+تصاویر

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه- ناسا اخیرا به نمایش تصاویر ماهواره‌ای از گردباد غول‌پیکر”نپارتاک” پرداخته که ماه گذشته با سرعت ۲۱۰ کیلومتر در ساعت در دریای فیلیپین حرکت کرده و در چین و تایوان باعث خرابی خانه‌ها و کشته و زخمی شدن شماری از ساکنان شده بود.

به گزارش  لایوساینس، این تصاویر به نمایش توده چرخانی از ابرهای سفید و در عین حال، “چشم” آرام طوفان پرداخته‌اند.

معمولا تصاویر ماهواره‌ای، ساده‌ترین راه برای به تصویر کشیدن یک توفان از فضا هستند اما نمی‌توانند جزئیاتی مانند دمای نسبی هوا یا قدرت ورزش باد را ارائه کنند.

رصدخانه زمینی ناسا به تازگی تصاویر ماهواره‌ای را که با سه ابزار مختلف از هجوم ابرگردباد نپاتارک در دریای فیلیپین به نمایش گذاشته و جزئیاتی در مورد ارتفاع، جهت، سرعت باد و درجه حرارت گردباد ارائه کرده که با سرعت ۱۱۳ گره (۲۱۰ کیلومتر در ساعت) حرکت می‌کرده است.

اولین تصاویر توسط ابزار MISR بر روی ماهواره “ترا” ثبت شده‌اند که با چندین دوربین از زوایای مختلف به ارائه سرنخ‌هایی در مورد عمق پرداخته و به دانشمندان اجازه داده تا اطلاعاتی مانند ارتفاع ابرها را محاسبه کنند.

این ابزار برای اهداف مختلفی از جمله جمع‌آوری اطلاعات در مورد آتش‌سوزی جنگل‌ها، فوران آتش‌فشان‌ها یا توفان‌های گردوخاک در سراسر جهان استفاده شده است.

تصاویر بعدی به نمایش جهت و سرعت باد در نزدیکی سطح اقیانوس  بر اساس مواج بودن آب می‌پردازند. این داده‌ها توسط ابزار “راپیداسکات” در ایستگاه فضایی بین‌المللی ارائه شده‌اند.

تصویر حرارتی از این توفان توسط ابزار MODIS بر روی ماهواره آکوا ارائه شده که می‌تواند طیف گسترده‌ای از تابش‌های الکترومغناطیسی از ریزموج‌ها گرفته تا  نورهای مادون قرمز، فرابنفش و مرئی را شناسایی کند. این انعطاف‌پذیری به ابزار اجازه داده تا بطور مستقیم یا غیرمستقیم به سنجش دما، میزان تابش بازتاب شده از سطح، فعالیت فتوسنتز و سطوح ذرات ایروسل بپردازد.

نپارتاک در اوائل ماه ژوئیه به شکل یک “افسردگی استوایی”(TROPICAL DEPRESSION) آغاز شد و در نهایت به یک گردباد بزرگ منجر شد. این توفان دهها تن را در چین و تایوان از بین برده و صدها نفر را زخمی و هزاران نفر را آواره کرد.

✍️ دیدگاه شما 🙏