برای نخستین بار در کشور؛ اینورتر متصل به شبکه در پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شد

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه ، برای اولین بار در کشور اینورتر متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری از سوی یکی از محققان پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجو، برای اولین بار در کشور اینورتر متصل به شبکه، پل ارتباطی مولدهای برق تجدیدپذیر و شبکه برق سراسری از سوی یکی از محققان پژوهشکده انرژی پژوهشگاه مواد و انرژی طراحی و ساخته شد.

این محصول که در نوزدهمین نمایشگاه دستاورد‌های پژوهش و فناوری و فن بازار ملی امسال؛ در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران، رونمایی شد در مرحله نیمه صنعتی تولید شده است.

فرهاد براتی مجری این طرح با اشاره به اهمیت به کارگیری اینورتر‌های متصل به شبکه در کشور گفت: اینورتر‌های متصل به شبکه، پل ارتباطی مولد‌های برق تجدیدپذیر اعم از بادی و خورشیدی و شبکه برق سراسری هستند و با بروز بحران‌های زیست محیطی، در کشور ما لزوم بهره گیری از مولد‌های برق تجدیدپذیر به منظور تامین بخشی از نیاز شبکه برق سراسری روز به روز نمایان‌تر می‌شود.

وی افزود: پژوهشگاه مواد و انرژی با داشتن پیشینه طولانی در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر، و با پیش بینی نیاز‌های این صنعت در آینده، از بهمن ماه سال ۱۳۹۳، طراحی و ساخت اینورتر متصل به شبکه را در دستور کار و مورد حمایت قرار داد.

براتی اظهار داشت: در بهمن ماه ۱۳۹۶ یک نمونه آزمایشگاهی ۵ کیلو وات از این دستگاه ساخته و تست گردید و در ادامه، یک نمونه نیمه صنعتی ۱۰ کیلو وات نیز ساخته شد.

گفتنی است، اینورتر‌های متصل به شبکه مورد استفاده در بازار ایران، همگی وارداتی هستند و محصول ارائه شده نمونه مشابه ساخت داخلی ندارد.

✍️ دیدگاه شما 🙏