همکاری‌ مشترک علمی پژوهشی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه  _ در نشست معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه فردوسی و رئیس دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه بر لزوم همکاری‌های مشترک علمی پژوهشی بین دو طرف تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این دیدار که در دفتر ریاست دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه انجام شد، دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد به ارائه گزارشی از ظرفیت‌های علمی-آموزشی دانشگاه پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه فردوسی مشهد با دارا بودن ۱۵۰۰ دانشجوی بین‌المللی از ۱۸ کشور جهان برترین دانشگاه بین‌المللی ایران به شمار می‌رود و با برخی از دانشگاه‌های برتر جهان از جمله دانشگاه سوربن فرانسه همکاری‌های بین المللی مشترک دارد.

وی با اشاره به اهمیت مطالعات بین رشته‌ای در توسعه مرزهای دانش به‌خصوص در حوزه‌های مرتبط با علوم انسانی، بر ضرورت همکاری‌های بین دانشگاهی تاکید کرد و افزود: با توجه به تاکیدات وزارت علوم مبنی بر همکاری با دانشگاه‌های ماموریت‌محور، همکاری میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه می‌تواند جزو اولویت‌های دانشگاه فردوسی مشهد قرار گیرد.

دکتر هاشمی با بیان اینکه دانشگاه فردوسی مشهد قطب همکاری‌های علمی با کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی و بوی‌ژه شبه قاره است، اعلام آمادگی کرد تعاملات علمی میان دانشگاه فردوسی مشهد و دانشکده وزارت خارجه در حوزه‌های مورد علاقه دو طرف برقرار شود و دانشگاه فردوسی مشهد برای دانشجویان خارجی دانشکده وزارت خارجه دوره‌‌های فارسی‌آموزی و ایران‌شناسی را برگزار کند.

وی تحقیقات در زمینه مطالعات ترجمه را یکی از زمینه‌های همکاری پژوهشی با وزارت امور خارجه عنوان کرد و افزود: یکی از زمینه‌های قابل توجه پژوهشی، مطالعات مربوط به ترجمه شفاهی است که از جایگاهی ویژه در مطالعات ترجمه در سطح بین الملل برخوردار است و دانشگاه فردوسی مشهد می‌تواند تحقیقات مورد نیاز دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه را به صورت طرح‌های پژوهشی و یا در قالب پایان‌نامه‌های دانشجویی به انجام برساند.

در ادامه دکتر سید محمد حسن شیخ الاسلامی رئیس دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه نیز در این دیدار با اشاره به ظرفیت‌های این دانشکده در تربیت نیروهای متخصص در حوزه روابط بین‌الملل اظهار داشت: دانشجویانی که در این دانشکده پذیرفته می‌شوند علاوه بر دروس تخصصی، دروس مهارتی را آموزش می‌بینند که برای تعامل با کشورهای خارجی و انجام ماموریت‌های خارج از کشور آماده می‌شوند.

وی با بیان اینکه طی چند سال اخیر زمینه همکاری‌های بین دانشگاهی میان دانشکده روابط بین الملل و سایر دانشگاه‌های کشور فراهم شده، نسبت به همکاری با دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه‌های مختلف اعلام آمادگی کرد.

دکتر شیخ الاسلامی تصریح کرد: وقت آن رسیده است همکاری‌های علمی پژوهشی میان دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه و دانشگاه فردوسی مشهد در قالب طرح جامع همکاری‌های مشترک، در زمینه‌های مختلفِ مورد توافق طرفین از جمله مطالعات شبه قاره، پذیرش و آموزش ‎ هیئت‌های دیپلماتیک، پژوهش‌، امور ترجمه و برگزاری دوره‌های آموزشیِ تخصصی کوتاه مدت آغاز شود و با توجه به اینکه این دانشکده سالانه ۱۵ دانشجوی کارشناسی ارشد در حوزه مطالعات شبه قاره جذب می‌کند، می‌توان از ظرفیت‌های آموزشی و علمی دانشگاه فردوسی مشهد بهره گرفت.

وی ضمن اعلام آمادگی جهت حمایت از انجام مطالعات و طرح‌های پژوهشیِ بین رشته‌ای با دانشگاه فردوسی مشهد گفت: وزارت امور خارجه اولویت‌های پژوهشی خود را برای ۵ سال آینده تعریف و مشخص کرده و این اولویت‌ها طی نامه‌ای رسماً به دانشگاه فردوسی مشهد اعلام خواهد شد.

رئیس دانشکده روابط بین‌الملل وزارت امور خارجه همچنین از آمادگی این دانشکده برای جذب دانشجویان نخبه دانشگاه فردوسی مشهد در مقطع کارشناسی ارشد خبر داد و افزود: می‌توانیم ضمن برگزاری دوره‌های دکترای مشترک با دانشگاه فردوسی مشهد با برگزاری تورهای یک هفته‌ای، دانشجویان دانشکده روابط بین الملل وزارت خارجه مزبور را جهت بازدید از دانشگاه فردوسی مشهد اعزام کنیم.

گفتنی است در پایان این جلسه توافق شد یک کارگاه آموزشیِ تحلیل انتقادی گفتمان متون سیاسی توسط دکتر هاشمی معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه برگزار شود.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.