کار مشترک و همزیستی شهروندان ترکیه با سوری‌ها

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه  _  بسیاری از پناهجویان سوری که به ترکیه پناه برده اند از طریق کسب و کاری که با شرکای ترک خود راه‌اندازی کرده‌اند امرار معاش می کنند.

 

به گزارش آناتولی فارسی بسیاری از پناهجویان سوری که از جنگ داخلی در کشورشان گریخته و به ترکیه پناه برده اند از طریق کسب و کاری که با مشارکت شهروندان ترک راه اندازی کرده‌اند نیاز خانواده های خود را برآورده می کنند.

جنگ داخلی در ماه مارس سال ۲۰۱۱ در سوریه آغاز، و پس از آن نیز بخش بزرگی از این جمعیت درمانده و نیازمند کمک شدند. از این تعداد ۳ میلیون نفر در ترکیه سرپناه پیدا کردند.

از مجموع کل پناهجویان سوری که در ترکیه حضور دارند، ۲۴۶ هزار و ۸۰ نفر در اردوگاه های موسسه آفاد به بهترین شکل میزبانی می شوند و بسیاری نیز با امکانات خود در شهرهای مختلف زندگی می کنند.

ترکیه با وجود بی تفاوتی جامعه بین المللی، برای نجات زندگی پناهجویان و افزایش امید به حیات در میان آنها سالانه حدود ۲۵ میلیارد دلار هزینه صرف می کند. سوری ها نیز همانند شهروندان خود ترکیه در آسودگی خاطر و رفاه در این کشور به سر می برند.

پناهجویان سوری در شهر انصار از توابع استان شانلی ارفه ترکیه به کارهایی که قبلا در کشورشان انجام می دادند مشغول هستند و برخی نیز به کارهای متفاوت دیگری می پردازند و از این طریق به امرار معاش می پردازند. این شهر بیشترین تعداد سوری ها را میزبانی می کند.

بیشتر شهروندان سوری در کنار آموزش زبان ترکی به هماهنگی خود به شرایط زندگی در این کشور تلاش می کنند. سوری ها با برادران ترک خود مشارکت کرده و محل کسب و کار مشترک راه اندازی کرده و در دنیای اقتصاد به حضور و مدیریت خود ادامه می دهند.

پناهجویان سوری در مشاغل مختلف از جمله طلا و جواهر، صنایع غذایی، نساجی، فروشگاه، هم در زمینه های خدماتی و هم در بخش کارآفرینی به صورت مشترک با ترکها برای اتباع دو کشور زمینه اشتغال فراهم می کنند.

شهروندان ترکیه و سوریه با وجود تفاوت زبانی از طریق یک کار مشترک امرار معاش می کنند و در یک همبستگی از کار کردن و کسب روزی خرسند هستند.

محمود مصطفی عیسی که حدود یک و نیم سال قبل از رقه به ترکیه آمده و اکنون در شهرستان ایوبیه صرافی دارد در گفتگو با خبرگزاری آناتولی گفت:

«در سالهای اخیر روزهای سخت و غم انگیزی را پشت سر گذاشتیم. در ترکیه تلاش می کنیم تا این خاطرات تلخ را فراموش کنیم.

علی رغم تمامی مشکلات زندگی در جریان است. در ابتدای ورود به ترکیه نگرانی هایی داشتیم، ولی در مدت زمان کوتاهی فهمیدیم نگرانی های ما بی‌جا بوده است . شهروندان ترک به گرمی با ما ارتباط برقرار می کنند.

سال قبل با یوسف شریک ترکم آشنا شدم و اقدام به گشایش این دفتر کردیم. الحمدالله کار و بارمان روبه راه است. هم مشتری ترک و هم مشتری سوری داریم. وضع مان بهتر نیز خواهد شد».

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.