تولید ۳۵۰ محصول درحوزه سلول‌های بنیادی/حضور ۳۰ محقق ایرانی خارج از کشور در کنگره پزشکی بازساختی

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه  _ دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری با بیان اینکه ۷۰ شرکت دانش‌بنیان حدود ۳۵۰ محصول در حوزه سلول‌درمانی تولید کرده‌اند، گفت: به منظور تبادل‌نظر میان محققان این حوزه و معرفی ایده‌ها و اختراعات برتر دومین کنگره سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی از ۲۲ تیرماه برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، دکتر امیرعلی حمیدیه در نشست خبری امروز با اشاره به اقدامات ستاد سلول‌های بنیادی در کشور افزود: به منظور قرار دادن تمام فعالان حوزه علوم سلول‌های بنیادی در کنار یکدیگر اقدام به تجمیع کلیه برنامه‌های این ستاد در این حوزه کردیم.

وی با بیان اینکه برنامه‌های این ستاد شامل بخش‌های مختلفی می‌شود، اظهار کرد: بر این اساس اقدام به برگزاری کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی و پزشکی بازساختی، کارگاه‌های آموزشی، برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان، کانون اندیشه نوآوری، اعطای جایزه ملی، بخش دانش‌آموزی، برگزاری رویداد استارتاپ و فن‌بازار کرده‌ایم.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی زمان برگزاری این برنامه‌ها را از ۲۲ تا ۲۴ تیرماه جاری ذکر کرد و یادآور شد: کارگاه‌های آموزشی از روز گذشته آغاز شده است و قرار است ۲۰۰ کارگاه در مراکزی چون مرکز بن‌یاخته، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی تهران، پژوهشگاه رویان و سازمان انتقال خون برگزار شود.

به گفته وی، در این کارگاه‌ها به موضوعاتی چون ژن‌درمانی، استفاده از حیوانات آزمایشگاهی، دست‌ورزی‌های ژنتیکی، مهندسی بافت و استفاده از فیبروبلاست در دوران بیماری‌های پوستی بحث و تبادل‌نظر خواهد شد.

برگزاری استارتاپ در دانشگاه تهران

حمیدیه برگزاری استارتاپ را از دیگر رویدادهای کنگره سلول‌های بنیادی نام برد و ادامه داد: در این رویداد که از ۱۹ تا ۲۱ تیرماه برگزار می‌شود، ایده‌های فناورانه در حوزه‌های علوم سلول‌های بنیادی و طب بازساختی عرضه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه این رویداد در دانشگاه تهران برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: رویکرد اصلی این رویداد تجاری‌سازی ایده‌ها است.

اعطای جایزه ملی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی از اعطای جایزه ملی در کنگره علوم سلول‌های بنیادی خبر داد و یادآور شد: بر این اساس به مقالات، پایان‌نامه‌ها، ایده‌ها، اختراعات و پیشکسوتان برتر جایزه ملی اعطا می‌شود.

حمیدیه با تاکید بر اینکه داوری‌های اولیه این بخش انجام شده است، گفت: مرحله نهایی داوری‌ها در روزهای برگزاری کنگره انجام می‌شود و در روز شنبه همزمان با برگزاری مراسم اختتامیه به برترین‌ها ارائه می‌شود.

وی تاکید کرد: این جایزه به پیشکسوتان برتر در قالب اعطای گرند خواهد بود.

حمیدیه از معرفی شرکت‌های دانش‌بنیان برتر در این حوزه خبر داد و اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۷۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه سلول‌های بنیادی فعال هستند که تاکنون حدود ۳۵۰ محصول را به تولید رسانده‌اند که در این کنگره به شرکت‌های برتر در قالب ارائه تسهیلات جوایزی اهدا می‌شود.

بخش دانش‌آموزی کنگره سلول‌های بنیادی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی بخش دانش‌آموزی را از دیگر بخش‌های کنگره علوم سلول‌های بنیادی ذکر کرد و افزود: اولین دوره المپیاد دانش‌آموزی سلول‌های بنیادی امسال برگزار می‌شود که برای این منظور سالن اجلاس در نظر گرفته شده است.

حمیدیه همچنین خاطرنشان کرد: از سوی ستاد سلول‌های بنیادی تاکنون پژوهش‌سراهای سلول‌های بنیادی در استان‌های البرز، کرمان و فارس راه‌اندازی شده است و امسال نیز تعداد دیگری از این پژوهش‌سراها در کشور راه‌اندازی می‌شود.

کانون اندیشه

وی با تاکید بر اینکه در سال گذشته تجربه خوبی در زمینه دعوت و جذب محققان ایرانی مقیم خارج داشته‌ایم، افزود: در این راستا معاونت علمی برنامه‌های مدونی در زمینه جذب محققان خارج از کشور داشته است و ستاد توسعه سلول‌های بنیادی نیز در این زمینه اقدام کرد.

دبیر ستاد علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی از تهیه لیستی از ۱۸۰ محقق ایرانی خارج از کشور که در حوزه سلول‌های بنیادی فعال هستند، خبر داد و یادآور شد: در سال گذشته در این کنگره حدود ۲۳ نفر از محققان خارج از کشور به ایران دعوت شدند که تعدادی از آنها به صورت دائم یا موقت به کشور بازگشته‌اند.

به گفته وی، در دومین کنگره سلول‌های بنیادی از بیش از ۳۰ محقق ایرانی مقیم خارج دعوت به عمل آمده است.

بخش نمایشگاهی کنگره سلول‌های بنیادی

حمیدیه با اشاره به عرضه دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان در عرصه سلول‌های بنیادی گفت: یکی دیگر از برنامه‌های جنبی کنگره سلول‌های بنیادی برگزاری نمایشگاهی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان است که در این نمایشگاه ۴۰ شرکت محصولات خود را عرضه می‌کنند.

وی با اشاره به جزئیات این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه غرفه‌ای به دانشگاه علوم پزشکی کرمان و شهید باهنر کرمان اختصاص داده شده است که در آن دستاوردهای اولین مزرعه حیوانات آزمایشگاهی عرضه می‌شود.

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی با تاکید بر اینکه در این نمایشگاه دستاوردهای دو مرکز جامع در حوزه سلامت عرضه می‌شود، اظهار کرد: در سال گذشته دو مرکز جامع در حوزه سلامت در استان‌های فارس و آذربایجان راه‌اندازی شد که دستاوردهای آن در این نمایشگاه عرضه می‌شود.

حمیدیه راه‌اندازی شتاب‌دهنده تحت عنوان «شهر سلول» را از اقدامات دانشگاه خوارزمی در حوزه سلول‌های بنیادی نام برد و ادامه داد: در این نمایشگاه غرفه‌ای برای این منظور در نظر گرفته شده است.

برگزاری چالش‌هایی در حوزه سلول‌های بنیادی

وی برگزاری چالش‌هایی در حوزه سلول‌های بنیادی را از دیگر برنامه‌های جنبی کنگره سلول‌های بنیادی دانست و افزود: به منظور تهیه برخی از ملزومات حوزه سلول‌های بنیادی اقدام به برگزاری فن‌بازار کردیم که در قالب آن ایده‌های نوآورانه در حوزه ملزومات و محصولات سلول‌های بنیادی عرضه می‌شود.

حضور ۳۰ محقق ایرانی مقیم خارج در کنگره سلول‌های بنیادی

دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی با اشاره به برگزاری دومین کنگره بین‌المللی سلول‌های بنیادی از ۲۲ تیرماه گفت: در این کنگره ۳۰ سخنرانی از سوی محققانی از کشورهای چون آمریکا، فرانسه، انگلستان، آلمان، چین، سوئیس، اتریش و هلند ارائه می‌شود.

به گفته وی، در این کنگره ۶۰۰ مقاله ارسال شده است که از این تعداد ۱۴۰ مقاله در قالب سخنرانی و ۲۰۰ مقاله در قالب پوستر پذیرش شدند.

حمیدیه خاطرنشان کرد: در افتتاحیه این کنگره از سامانه علمی تخصصی حوزه سلول‌های بنیادی با حضور دکتر ستاری، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور رونمایی می‌شود.

به گفته وی، این سامانه به منظور شبکه‌سازی میان محققان کشور که در حوزه سلول‌های بنیادی فعالیت دارند، راه‌اندازی می‌شود.

تلاش برای کسب بازار ۲۰ میلیاردی سلول‌های بنیادی

دبیر ستاد علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی با بیان اینکه براساس پیش‌بینی‌ها تا سال ۲۰۲۰ میزان گردش مالی حوزه سلول‌های بنیادی بالغ بر ۲۰ میلیارد دلار می‌شود، افزود: بر این اساس ما باید سهمی از بازار داشته باشیم که در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است، به‌گونه‌ای که تا دو سال گذشته ما قادر به تولید محیط کشت سلول‌ها نبودیم، ولی امروزه شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی توانستند بازار داخلی را تامین کنند.

حمیدیه اضافه کرد: در حال حاضر ۴۴ مرکز تحقیقاتی، پژوهشی و دانشگاهی در حوزه سلول‌های بنیادی فعال هستند.

وی با اشاره به دستاوردهای محققان کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر مجوز استفاده از سه محصول سلولی قابل استفاده در درمان بیماری‌ها از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده است.

دبیر ستاد علوم و فناوری سلول‌های بنیادی معاونت علمی با بیان اینکه بررسی ۱۰ محصول دیگر برای صدور مجوز در دستور کار سازمان غذا و دارو قرار دارد، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن در سال گذشته اولین آیین‌نامه سلول‌درمانی در حوزه پوست به همه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

حمیدیه محصولاتی چون تولید فیبروبلاست برای درمان بیماری‌های پوستی و پرده آمنیون را از جمله محصولاتی دانست که مجوز آن‌ها از سوی سازمان غذا و دارو صادر شده است.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.