معرفی دانشگاه های معتبر ترکیه

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه  _ معرفی دانشگاه های معتبر ترکیه

دانشگاه بیلکنت :

دانشگاه بیلکنت اولین دانشگاه خصوصی کشور ترکیه می باشد که در شهر آنکارا واقع شده است و در سال ۱۹۸۴ میلادی با هدف افزایش کیفیت آموزش عالی و تحقیق در این شهر تاسیس گردید. نام این دانشگاه در زبان ترکی به معنی شهر دانش می باشد. دانشگاه بیلکنت در سال ۲۰۱۱-۲۰۱۲ از طرف رتبه بندی دانشگاه های مجله تایمز جزو ۲۲۵ دانشگاه برتر دنیا شناخته شده است.دروس در تمامی مقاطع این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شود و علاقه مندان به فراگیری علم به زبان انگلیسی می توانند در دانشگاه بیلکنت مشغول به تحصیل شوند. حدود ۱۲۰۰۰ دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.دانشگاه بیلکنت دارای ۹ دانشکده به نام های دانشکده ی هنر و معماری ، دانشکده ی مدیریت بازرگانی ، اقتصاد و علوم اجتماعی ، علوم تربیتی ، مهندسی ، حقوق ، علوم و ادبیات و دانشکده موسیقی می باشد.

دانشگاه خاورمیانه :

دانشگاه فنی و مهندسی خاورمیانه در تاریخ ۱۵ نوامبر سال ۱۹۵۶ میلادی در شهر آنکارا تاسیس گردید و هدف اصلی از تاسیس این دانشگاه پیشرفت علمی کشور ترکیه و سایر کشورهای خاورمیانه در زمینه ی علوم پایه و رشته های مهندسی ساخته شد. زبان اصلی این دانشگاه انگلیسی است. این دانشگاه دارای ۵ دانشکده است که ۴۰ رشته ی کارشناسی را ارائه می کند و ۵ مرکز تحصیلات تکمیلی دارد که ۹۷ رشته کارشناسی ارشد و ۶۲ رشته ی دکترا را ارائه می کند.در این دانشگاه ، دانشکده های معماری، علوم و هنر، علوم اقتصادی ، علوم آموزشی و مهندسی واقع شده است. حدود یک سوم از دانش آموزان کنکور سراسری ترکیه دانشگاه خاورمیانه را انتخاب می کنند ولی تنها یک درصد از این افراد توانایی راه یابی به این دانشگاه را دارند. دانشگاه خاورمیانه در بودجه سالانه تحقیقات دانشگاه های ترکیه بیشترین سهم را دارد و زمینه ی پروژه های تحقیقاتی اتحادیه اروپا فعال ترین دانشگاه ترکیه محسوب می شود. سال تحصیل در دانشگاه خاورمیانه به دو نیم سال تقسیم شده است.نیم سال اول در این دانشگاه معمولا در هفته آخر ماه سپتامبر آغاز می گردد و در اواسط ماه ژانویه به اتمام می رسد.نیمسال دوم در این دانشگاه از اواسط فوریه آغاز شده و در اواسط ماه ژوئن پایان میابد. ترم های تابستانی نیز در این دانشگاه به دو شکل عمومی و بین المللی برای جلب توجه دانشجویان خارجی ارائه می گردد.

دانشگاه فنی استانبول :

دانشگاه فنی مهندسی استانبول ، سومین دانشگاه از لحاظ قدمت به شمار می رود.این دانشگاه در سال ۱۷۷۳ میلادی در شهر استانبول افتتاح گردید. دانشگاه فنی استانبول یکی از برجسته ترین مراکز آموزش عالی کشور ترکیه به شمار می رود و در سال ۲۰۰۹ رتبه ی ۱۰۸ را از طرف موسسه THES در میان دانشگاه های فنی دنیا کسب نموده است. دانشگاه فنی استانبول ، به آن دسته از متقاضیان تحصیل در ترکیه توصیه می گردد که قصد یافتن سریع کار دانشجویی را در شهر استانبول دارند چرا که واقع شدن آن در شهر استانبول از یک سو و زمینه های کاری که دانشگاه برای دانشجویان خارجی فراهم آورده است از سوی دیگر سبب شده تا فرایند یافتن کار دانشجویی در این دانشگاه تسهیل گردد. دانشگاه فنی استانبول علاوه بر این ۵ مرکز آموزشی تشکیل شده که در مناطق مهم استانبول قرار دارند.این دانشگاه دارای ۱۳ دانشکده است.

دانشگاه بغازیچی :

دانشگاه بغازیچی یک دانشگاه دولتی است که در قسمت اروپایی استانبول قرار دارد. زبان آموزشی این دانشگاه انگلیسی می باشد و افرادی که دارای مدرک زبان نمی باشند می توانند برای دوره های زبان اقدام کنند. دانشگاه بغازیچی اولین شعبه دانشگاه های آمریکایی در خارج از آمریکا محسوب می گردد.این دانشگاه در سال ۱۸۶۳ بنیان نهاده شد. در حال حاضر حدود ۱۳ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول فراگیری علم هستند. دانشگاه بغازیچی پرطرفدار ترین دانشگاه کشور ترکیه می باشد از همین رو دانش آموزانی که رتبه ی بهتری دارند، برای تحصیل در ترکیه ابتدا این دانشگاه را انتخاب می کنند.این دانشگاه دارای ۶ دانشکده ی تربیت معلم ، علوم پایه و ادبیات ، اقتصاد و علوم اداری ، مهندسی ، علوم عملی و زبان های خارجه است. این دانشگاه هدف خود را دستیابی به قله های آموزش و تحقیق عنوان کرده و لقب دانشگاه سبز و پادار را برای خود برگزیده است.

دانشگاه اژه:

دانشگاه اژه در سال ۱۹۵۵ میلادی در شهر ازمیر ترکیه تاسیس گردید.این دانشگاه یکی از دانشگاه های دولتی شهر ازمیر می باشد که فعالیت خود را در این شهر شروع کرده است. از لحاظ قدمت دانشگاه اژه چهارمین دانشگاه کشور ترکیه است که برای گسترش علم و فرهنگ در شهر ازمیر بنا نهاده شده است. شهر ازمیر شهری باستانی است که قدمت زیادی دارد و یکی از عجایب هفتگانه ی دنیا یعنی معبد آرتیمیس در نزدیکی این شهر واقع شده است. دانشگاه اژه در منطقه برنوا قرار دارد.موقعیت دانشگاه بسیار مناسب است و دسترسی بسیار آسانی برای دانشجویان می باشد.دانشگاه اژه در تقاطع شهر های ازمیر ، استانبول و آنکارا است. دانشگاه اژه دارای ۱۲ دانشکده می باشد که می توان به دانشکده های دندانپزشکی ، داروسازی ، ادبیات ، امور آموزشی ، شیلات، پزشکی ، کشاورزی ، علوم ، ارتباطات، مهندسی ، پرستاری و اقتصاد و مدیریت بازرگانی اشاره کرد

دانشگاه آناتولی :

دانشگاه آناتولی در سال ۱۹۵۸میلادی با عنوان آکادمی اقتصاد و علوم تجاری در شهر اسکی شهیر بنا نهاده شد. شهر اسکی شهیر در ۲۲۹ کیلومتری آنکارا و ۳۲۹ کیلومتری شهر استانبول واقع شده است.برای رفت و آمد به این شهر ، خطوط راه آهن به تمامی نقاط اصلی ترکیه متصل است. دانشگاه سیاست های خود را بر پایه ایجاد یک سیستم دانشجو محور پایه ریزی کرده است و تمرکز اصلی سیاست های آن بر نیاز دانشجویان است.زبان آموزشی این دانشگاه را سه زبان انگلیسی ، آلمانی و ترکی تشکیل داده است و کلیه ی دانشجویان حتما در یک دوره ی فشرده زبان انگلیسی شرکت می کنند. دانشگاه آناتولی دارای ۱۰ دانشکده می باشد که اسامی دانشکده های موجود در این دانشگاه به شرح زیر می باشد:

۱- دانشکده دارو سازی

۲- دانشکده علوم انسانی

۳- دانشکده تربیت معلم

۴- دانشکده ی هنرهای زیبا

۵- دانشکده علوم پایه

۶- دانشکده حقوق

۷- دانشکده اقتصاد و علوم مدیریتی

۸- دانشکده علوم ارتباط

۹- دانشکده مدیریت بازرگانی

۱۰- دانشکده فنی و مهندسی و معماری

 

 

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.