کشف حمام باستانی با سیستم مدرن در ترکیه

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه  _ کاوش‌ها در شهر باستانی استراتونیکیا نشان می دهد در حمام مورد استفاده در دوره عثمانی از سیستم گرمایشی مشابه امروزی استفاده می شده است.

به گزارش ت ر ت فارسی کاوش های باستان شناسی در شهر باستانی استراتونیکیا در موغلای ترکیه؛ مشهور به شهر گلادیاتورها که محل اسکان کاریایی ها بوده و در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است نشان می دهد در حمام مورد استفاده در دوره عثمانی در حدود ۷۰۰ سال پیش از سیستم گرمایشی مشابه با آنچه امروز به عنوان “چیلر” می شناسیم استفاده می شده است.

دکتر بلال سوغوت، باستان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه پاموک قلعه در این خصوص به خبرگزاری آناتولی گفت: این حمام که آن را “بیگلیک لر حامامی” می نامند نمونه ای تکامل یافته از انواع مشابه است که ۲۰۰۰ سال پیش در روم باستان استفاده می شد.

وی افزود: آتش مورد استفاده برای گرم کردن دیگ بزرگ مسی سکوی حمام را نیز گرم می کرد و بخار آب با هدایت به لوله هایی که دورتا دور محوطه حمام کشیده شده بود باعث گرم ماندن هوای داخلی می شد.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.