افتتاح اتاق همکاری‌های علمی در جهت تحکیم روابط پزشکی ایران و فرانسه

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: افتتاح اتاق همکاری‌های علمی پزشکی دانشگاه‌های ایران و فرانسه در جهت تحکیم، تسریع و روابط دو کشور در حیطه امور پزشکی به ویژه در سطح دانشگاه‌های دو کشور است.

به گزارش ایسنا، اتاق همکاری‌های علمی پزشکی دانشگاه‌های ایران و فرانسه مستقر در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با حضور سفیر فرانسه در تهران افتتاح شد.

علی‌اصغر پیوندی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این مراسم با بیان اینکه ایران در سال‌های اخیر رشد محسوس و فزاینده‌ای در عرصه روابط بین‌الملل داشته است، اظهار کرد: بخش مهمی از این تغییر در دولت یازدهم خود را نمایان کرده است. حال با توجه به انتخابات پرشور ریاست‌جمهوری که منجر به پیروزی مجدد دکتر روحانی شد می‌توان پیش‌بینی کرد که سیاست‌های دولت با جدیت بیشتر در عرصه بین‌الملل پیگیری شود.

وی افزود: در این راستا وزارت بهداشت و تبع آن دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور توسعه و تحکیم روابط بین‌الملل را در دستور کار خود قرار داده‌اند و تاکنون نتایج شگرفی نیز نائل شده است.

پیوندی با بیان اینکه با نگاهی به روابط بین‌الملل گذشته ایران مشخص می‌شود که همواره روابط دوستانه ایران و فرانسه اهمیت خاصی داشته و دارای یک قدمت تاریخی است، ادامه داد: در موارد بسیار متعددی فرانسه به عنوان کشور الگوی اروپایی در روابط بین‌الملل ایران نقش داشته است که در این بین روابط علمی، فرهنگی و دانشگاهی بین دو کشور بسیار برجسته بوده که این موضوع باعث افزایش دوستی و وفاق ملت‌ها شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در موارد متعددی مسوولان کشور فرانسه در روابط خارجی ایران حضور داشته که عمده آنها بر مبنای تبادلات علمی، فرهنگی و فنون در تاریخ روابط خارجی ایران خودنمایی می‌کند.

پیوندی افزود: اما جدی‌ترین و مهمترین روابط ایران و فرانسه به وقوع انقلاب اسلامی در ایران و حضور امام خمینی(ره) در شهر نوفل‌شاتو فرانسه برمی‌گردد. این امر جایگاه فرانسه را در افکار عمومی ایران بسیار بالا برده و در روابط عاطفی میان دو ملت ایران و فرانسه نقش مهمی داشته است.

وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی دومین دانشگاه بزرگ علوم پزشکی کشور است، گفت: در این موسسه بزرگ علمی با ۱۶ هزار نفر نیروی انسانی شامل ۱۴۰۰ هیات علمی در قالب ۱۲ دانشکده، ۱۸ بیمارستان، ۶۴ مرکز تحقیقاتی، ۱۰۵ گروه آموزشی و ۴۳۰ مرکز و پایگاه بهداشتی به ۱۴ هزار دانشجو در رشته علوم پایه، تخصصی و فوق تخصصی خدمات آموزشی می‌دهد و تولید دانش می‌کند. از طرفی این دانشگاه تولیت سلامت ۵ میلیون شهروند در ۵۳ درصد پایتخت ایران را برعهده دارد و پذیرای بیماران نیازمند به خدمات فوق‌تخصصی ارجاعی از سراسر ایران و برخی کشورهای منطقه است.

پیوندی تصریح کرد: این دانشگاه پیشگام اصلاحات آموزش پزشکی در ایران از یک دهه قبل بوده و در تازه‌ترین رتبه‌بندی آموزشی، رتبه نخست را کسب کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: دانشگاه ما پاسخگویی اجتماعی را به عنوان رسالت ویژه خود برگزیده و بر این اساس در تمام ماموریت‌ها اعم از آموزش و پژوهش و ارائه خدمات سلامتی، توجه حداکثری به نیازها، انتظارات و تقاضاهای جامعه و تلاش حداکثری برای برآورده کردن این نیازها، انتظارات و تقاضاها و پذیرش مسئولیت مشکلات سلامت جامعه پیرامونی سرلوحه فعالیت‌های دانشگاه است.

وی با بیان اینکه طی چهار سال گذشته با تاکید وزیر بهداشت برای توسعه ماموریت‌های بین‌المللی و به منظور ساماندهی ارتباطات بین‌المللی پراکنده اساتید، معاونت بین‌الملل در دانشگاه تاسیس شد، اظهار کرد: در پی تاسیس این معاونت بازدیدها و دیدارهای متعددی با مراکز علمی کشورهای مختلف به ویژه کشورهای اروپایی همچون فرانسه، پرتقال، اتریش، مجارستان و ایتالیا به امضای تفاهمنامه‌هایی انجامید.

پیوندی افزود: پیگیری تفاهمنامه‌ها تاکنون به فعالیت‌های مشترک زیادی از جمله برگزاری دوره‌های آموزشی و فعالیت‌های علمی و پژوهشی منجر شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه در سال ۲۰۱۶ ماموریت توسعه روابط بین‌الملل بین دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران و فرانسه به دانشگاه شهید بهشتی محول شد، گفت: فرانسه به عنوان یکی از کشورهای هدف این دانشگاه توسط وزارت بهداشت تعیین شده که در همین راستا اقدامات متعددی در جهت تحکیم و توسعه روابط بین‌الملل با کشور فرانسه صورت گرفته است.

وی با اشاره به تاسیس اتاق همکاری‌های علمی پزشکی دانشگاه‌های ایران و فرانسه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: این اتاق آماده بهره‌برداری بوده و هدف از تاسیس آن داشتن یک مسیر شفاف برای تحکیم و تسریع و تقویت روابط دو کشور در حیطه امور پزشکی به ویژه در سطح دانشگاه‌های دو کشور است که اساسنامه متعاقباً توسط دو طرف تنظیم خواهد شد.

پیوندی اظهار امیدواری کرد: پس از افتتاح این اتاق سطح روابط علمی پزشکی این دو کشور ارتقاء یافته و گام‌های اساسی و موثر جهت توسعه روابط علمی پزشکی و دانشگاهی بین دو کشور برداشته شود.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.