حضور دانشمندان ایرانی در پروژه‌های جهانی، جایگاه علمی کشورمان را ارتقاء می‌دهد

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ دکتر بابک عشرتی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک و از دانشمندان یک درصد برتر دنیا، با تشریح روند قرار گیری نام خود در جدیدترین فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا، معتقد است، حضور دانشمندان ایرانی در پروژه‌های جهانی، جایگاه علمی کشورمان را به شکل قابل ملاحظه‌ای ارتقاء می‌دهد.

این دانشمند سرشناس کشورمان که متولد ۱۳۴۷ در تهران و دانش‌آموخته دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی است در گفت‌وگو با مفدا اراک، به معرفی خود پرداخت و گفت: پس از دانش‌آموختگی در سال ۱۳۷۲ به عنوان پزشک در کمیجان مشغول به کار شدم و پس از گذراندان طرح روستا، به عنوان پزشک هماهنگ‌کننده«سل» در مرکز بهداشت استان مرکزی ادامه خدمت دادم.

  وی افزود: در سال ۱۳۷۷ نیز به عنوان رییس روابط عمومی و دفتر ریاست دانشگاه علوم پزشکی اراک مشغول به کار بودم؛ اندکی بعد در سال ۱۳۸۰ در رشته«اپیدمیولوژی» دانشگاه علوم‌پزشکی تهران قبول شدم و تا سال ۱۳۸۵ مشغول به تحصیل در این رشته بودم؛ پس از فراغت از تحصیل، بار دیگر به اراک برگشتم و به عنوان مدیر پژوهش دانشگاه علوم پزشکی این شهر تا سال ۱۳۸۶ مشغول به کار شدم و سپس نیز به عنوان معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت استان ارائه خدمت کردم؛ از سال ۹۴ تاکنون نیز به عنوان رییس گروه بیمار های منتقله از آب و غذا در مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت مشغول به کارم.

وی با اشاره به اینکه صاحب دو فرزند دانشجو هستم و همسرم نیز پزشک است، در توضیح قرار گرفتن نامش در جمع دانشمندان یک درصد برتر جهان، گفت: دانشمندان یک درصد برتر کسانی هستند که مقالاتشان در پس از چاپ در نشریات معتبر علمی، ارجاعات فراوانی دریافت می کند و بر اساس تعداد ارجاعاتی که به مقالات این افراد داده می شود، آنان در فهرست دانشمندان یک درصد برتر قرار می گیرند و نشانگر این است که یک مقاله تا چه اندازه در تولید علم تاثیر دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اراک در پاسخ به این سوال که موضوع مقالاتی که تالیف کرده‌اید و ارجاعات زیادی به آن صورت گرفته، چیست، گفت: این مقالات در ارتباط با پروژه«بار جهانی بیماری‌ها» تهیه و در ارتباط با اندازه گیری شاخص‌های مختلف سلامت است که بیشتر آن‌ها در مجلات معتبری مثل«لانست» چاپ شده است. در این پروژه جهانی که توسط یکی از مراکز مطالعاتی دانشگاه واشنگتن آمریکا، تحت عنوان«institute of health metrics» هدایت می شود، در مجموع حدود هزار و ۸۰۰ نفر از پژوهشگران کشورهای مختلف جهان از جمله دانشمندانی از کشورمان همکاری می کنند.

وی در پایان با بیان اینکه بیش از تعداد ارجاعات، محتوا و نتایج مقالات علمی برایم اولویت دارد، گفت: معتقدم حضور دانشمندان ایرانی در پروژه های جهانی جایگاه علمی کشورمان را به شکل قابل ملاحظه ای ارتقاء می‌دهد و همواره باید در چنین حوزه‌هایی حضوری موثر داشته باشیم.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.