دانشگاه تبریز مستعد جذب دانشجویان منطقه قفقاز است

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ پانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی و دهمین جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی به میزبانی دانشگاه تبریز برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این راستا نشستی با حضور دکتر عبدالحمید علیزاده، سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان و عوامل اجرای برگزاری این آیین در دانشگاه تبریز برگزار شد.

دکتر علیزاده در این مورد گفت: پانزدهمین آیین نکوداشت دانش آموختگان غیرایرانی و در کنار آن دهمین جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی با حضور مقامات کشوری و دانشجویان بیش از ۳۰ کشور خارجی از ۱۴ الی ۱۶ تیر ماه در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود که در این جشنواره از ۴۰۰ دانش آموخته تجلیل و ۶۰۰ میهمان خارجی و داخلی حضور خواهند داشت.

وی در ادامه افزود: هدف کلی از برگزاری این جشنواره ها و نکوداشت ها، ایجاد تعامل فرهنگی است که در دل فعالیت های فرهنگی دانشجویی و دانشگاهی انجام می شود. زیرا در کشور حدود ۲۵ هزار دانشجوی خارجی از بیش از ۱۰۰ کشور در مقاطع مختلف تحصیل می کنند که پس از فارغ التحصیلی به کشورهای خود باز می گردند و می توانند سفیران فرهنگی کشور ما باشند.

وی گفت: همچنین در کنار دهمین جشنواره فرهنگ ملل دانشجویان غیرایرانی، نمایشگاه پویایی فرهنگی از قبیل آیین، رسوم، سنن و آنچه به ملیت خودشان مرتبط است، در محل پارک ائل گلی تبریز به مدت سه روز برگزار خواهد شد و حضور برای عمومی آزاد بوده و دعوت می شود تا همشهریان از این جشنواره بازدید کنند.

دکتر علیزاده گفت: ظرفیت هایی که دانشگاه تبریز در عرصه های مختلف داشته و دارد، اصلی ترین علت این انتخاب بود و با توجه به قدمت و اینکه دانشگاه تبریز امسال ۷۰ امین سالگرد تاسیس را جشن خواهد گرفت، و با توجه به انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ همگی دست به دست داد تا این بار این دانشگاه به عنوان میزبان انتخاب شود.

وی افزود: همچنین با توجه به تعاملات فرهنگی و اجتماعی که خطه آذربایجان و در این میان شهر تبریز در گذشته و این روزها با کشورهای منطقه دارد، به طوریکه اکثر کشورهای منطقه، کنسولگری در شهر تبریز دارند و در این خصوص نیز تعاملات فرهنگی خوبی صورت گرفته است و در حال حاضر نیز دانشگاه تبریز به عنوان یکی از دانشگاه های جامع و برتر کشور دارای توانمندی های فراوانی بوده و توسعه ارتباطات بین المللی این دانشگاه در سال های اخیر روند رو به رشدی داشته است.

سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم گفت: از آنجایی که پدیده پذیرش دانشجوی خارجی در کشور، نوپا است، فعلاً به صورت متمرکز سازمان امور دانشجویان وزارت علوم، این جشنواره ها را با همکاری دانشگاه های مختلف برگزار می کند ولی با توجه به افقی که برای پذیرش دانشجویان خارجی در برنامه ششم توسعه در نظر گرفته شده است می بایستی در انتهای برنامه، ۷۵ هزار دانشجوی خارجی جذب دانشگاه های کشور شوند و این یک هدف بلند مدت است که لازمه آن تعامل با کل بدنه آموزش عالی ایران است.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.