لحد هرکول به ترکیه اعاده می شود

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ نبی آوجی: ترکیه بزرگترین موزه فضای آزاد جهان می باشد.

به گزارش ت ر ت فارسی نبی آوجی وزیر فرهنگ و جهانگردی ترکیه که بمنظور شرکت در مراسم گشایش لحد هرکول برای بازدید عموم در شهر ژنو شوئد بسر می برد، اعاده لحد به ترکیه را مورد ارزیابی قرار داد.

آوجی با اشاره براینکه، ترکیه بزرگترین موزه فضای آزاد جهان می باشد، اظهار داشت، شرق و غرب، شمال و جنوب ترکیه مهد تمدنهای بسیاری می باشد.

آوجی با تاکید براینکه، بیشترین قاچاق آثار تاریخی و فرهنگی در ترکیه صورت می گیرد، گفت، ترکیه از ۲۰۰ سال بدین طرف به معنای واقعی غارت شده است. حتی امروزه در بسیاری از مزایده های نهادهای معتبر اروپا آثاری که از ترکیه ربوده شده اند، بفروش گذاشته می شود. حتی در موزه ها نیز بنمایش گذاشته می شوند.

نبی آوجی ضمن یادآوری اینکه، در دانشگاه ژنو مراسم تحویل لحد هرکول به ترکیه ترتیب یافته است، اظهار داشت، امیدوارم که اعاده این اثر برای دیگر نهادها نمونه ای تشکیل بدهد.

آوجی گفت، امیدوارم این نمونه خوب نقطه عطفی در مبارزه با قاچاق آثار تاریخی در جهان باشد. ما خواه در یونسکو و خواه در عرصه بین المللی با این امر مبارزه کرده و به مبارزه ادامه خواهیم داد.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.