کودکانی که بی خبر از وطن خود بزرگ می شوند

انجمن دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ خانواده های ازبک در افغانستان که ۳۱ سال پیش با اشغال کشورشان به ترکیه آمده اند هنوز هم به سنت های خود پایدار مانده و برای حفظ آنها اهتمام می ورزند.

به گزارش آناتولی فارسی فرزندان خانواده های ازبکی که از خانه های خود در افغانستان آواره شده و در شهرستان جیلان پینار در استان شانلی اروفه ترکیه اسکان داده شده اند بی خبر از وطن خود برای آینده سازی ترکیه تلاش می کنند.

ترک های ازبک ساکن در بغلان و پلخمری افغانستان پس از اشغال کشورشان، در سال ۱۹۸۶ به شهرستان جیلان پینار در مرز سوریه منتقل شده و فرهنگ خود را زنده نگاه داشتند.

ازبک های شهروند ترکیه از این تاریخ به بعد روزگار خود را با کشاورزی، دامپروری و دباغی می گذرانند، این جامعه که سنت ها و آداب و رسوم خود را از یاد نبرده اند، در ماه رمضان نیز سفره های افطار را به صورت خودجوش و داوطلبانه پهن کرده و دعا می کنند.

کودکان دور از سرزمین مادری نیز با تعطیل شدن مدارس در کلاس های آموزش قرآن کریم که توسط سازمان امور دینی برگزار شده، شرکت می کنند.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.