امضای تفاهم‌نامه همکاری میان توبیتاک ترکیه و سرن

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه _ سازمان تحقیقات علمی و تکنولوژی ترکیه و سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای «سرن» تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

سازمان تحقیقات علمی و تکنولوژی ترکیه (TÜBİTAK) و سازمان اروپایی پژوهش های هسته ای (سرن) تفاهمنامه مقدماتی همکاری امضا کردند.

هدف از امضای این تفاهمنامه که با حضور رئیس توبیتاک و هیئت همراه وی در سوئیس به امضا رسید، افزایش همکاری ها میان دو سازمان و استفاده پژوهشگران ترک از امکانات سرن اعلام شده است.

در دیدار هیئت های توبیتاک و سرن موضوعات مربوط به انتقال فن آوری شتاب دهنده های اتمی به ترکیه نیز مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. طبق تفاهمنامه مذکور، ایجاد مرکز هادرون تراپی، توسعه سیستم های الکترونیکی و نرم افزارهای جدید و افزایش شمار پژوهشگران و دانشجویان ترک حاضر در سرن عملیاتی خواهد شد.

گفتنی است سازمان اروپایی پژوهش‌های هسته‌ای سرن، بزرگ‌ ترین آزمایشگاه فیزیک ذره‌ای جهان در سال ۱۹۵۴ در شهر ژنو سوئیس تاسیس شد. ترکیه عضو شریک سرن است.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.