همایش پیشرفت مدیریت تلاش های جدید در استانبول آغاز شد

کانون دانشجویان ایرانی مقیم ترکیه_ در سالگرد اجلاس جهانی کمک های بشردوستانه سازمان ملل که سال گذشته در ترکیه برگزار شد همایش “پیشرفت مدیریت تلاش های جدید” با حضور کشورهای مختلف در استانبول آغاز به کار کرد.

در چارچوب سالروز اجلاس جهانی بشردوستانه که سال گذشته در ترکیه برگزار شد، همایش «پیشرفت مدیریت تلاش های جدید»، با حمایت دفتر سازمان ملل متحد برای هماهنگی امور بشردوستانه و برنامه توسعه سازمان ملل و با هدف کمک به کشورهای آفریقایی، سوریه و یمن در استانبول آغاز شد.

احمد یلدیز، معاون وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به قحطی و خشکسالی در صحرای آفریقا به ویژه شاخ آفریقا بر ادامه کمک های ترکیه به این کشورها که از سال ۲۰۱۱ شروع شده است، خبر داد. یمن نیز از جمله کشورهایی است که ترکیه به آن کمک های انسانی ارائه می دهد. وی گفت برای توزیع ۱۵ هزار تن مواد غذایی در سومالی برنامه ریزی کرده ایم.

یلدیز همچنین با اشاره به اینکه یکی از دلایل اصلی برگزاری اجلاس جهانی بشردوستانه سال گذشته، مناسب نبودن سیستم فعلی برای مقابله با مشکلات فوری انسان ها بوده است، اظهار داشت: در همه دنیا به ویژه در منطقه ای که در آن زندگی می کنیم، شاهد مسائل دردآوری هستیم، بلایای طبیعی، جنگ ها، بیماری های واگیردار و تغییرات اقلیمی منجر به بحران هایی برای انسان ها شده است. در این شرایط، برگزاری همایش در استانبول و بررسی تمام زوایای کمک های انسانی جهانی و رفع مشکلات موجود برای انتقال کمک های بشری حائز اهمیت است.

وی افزود: کمک های انسانی ترکیه ده سال پیش ۸۵ میلیون دلار بود. اما در سال گذشته به حدود ۶ میلیارد دلار رسید. با توجه به داده های رسمی سال ۲۰۱۵ ترکیه به عنوان خیرترین کشور جهان به نسبت درآمد ملی است”.

یلدیز همچنین با اشاره به این که ترکیه در طول شش سال جنگ داخلی در سوریه نیز به کمک های خود به این کشور ادامه داده است، افزود: “پس از این که بحران سوریه تبدیل به موضوع جهانی شد، همواره بر راه حل سیاسی در این کشور تاکید کرده ایم. سیاست درهای باز را نیز در چارچوب حقوق بین المللی نسبت به سوری هایی که به ترکیه پناه آورده اند، اعمال کردیم و این سیاست را ادامه خواهیم داد.

همچنین توانستیم با پیگیری های زیاد “منطقه کاهش تنش” در سوریه را نه صرفا برای کمک های انسانی که برای خدمات آموزشی و بازار کار نیز برقرار کنیم. همه تلاش های خود برای افزایش استانداردهای زندگی را نیز به کار بسته ایم. همچنین در رابطه با کودکان سوری نیز گاه بیشتر از امکاناتمان به آنها رسیدگی کرده ایم. تا کنون برای انجام مسئولیت های وجدانی و انسانی مان ۱۱ میلیارد دلار از بودجه مرکزی را هزینه کرده ایم. اگر رقم های هزینه شده از طرف نهادهای محلی و مدنی را به آن اضافه کنیم، نزدیک به ۲۷ میلیارد دلار را صرف کمک های انسانی به مردم سوریه کرده ایم”.

برای مطالعه اطلاعات این صفحه لازم است که عضو کانون باشید. اگر عضو هستید لطفا وارد شوید، اگر هم عضو نیستید از فرم زیر می توانید برای ثبت نام در کانون استفاده کنید.